Preskočiť na obsah

Zimná turistika bezpečne a pohodlne: na čo myslieť pri balení a pred odchodom?

Ak máte naplánovanú zimnú turistiku či dlhšiu prechádzku v horách, tento článok je práve pre vás. Je dôležité pribaliť si do vaku veci, vďaka ktorým budete mať vašu túru pohodlnú a bezpečnú. A ktoré to vlastne sú? Taktiež je niekoľko okolností, ktoré by ste si mali overiť či vybaviť ešte predtým než vyrazíte. My v Mobake sme milovníci prírody a za tie roky chodenia po horách sme si prípravu na zimné túry už vyladili. Ponúkame vám zoznam vecí a 5 tipov, na ktoré by ste pri balení a pred odchodom na zimné dobrodružstvá určite nemali zabudnúť!

1. Vhodné oblečenie do zimného počasia je základ

Myslite na to, že budete v pohybe. Preto je dôležité, aby ste ostali v teple a suchu a to za akéhokoľvek počasia. Odporúčame hlavne vziať si teplé ponožky, športovú čiapku a vhodné turistické topánky. Ak idete niekde, kde je viac snehu, či dokonca ľad, zoberte si na topánky aj protišmykové “mačky”. Pre istotu nezabudnite do vaku pribaliť aj na náhradné suché oblečenie. Veľmi dobre sa vám zíde, ak sa pri túre zapotíte, premočíte alebo priveľmi zašpiníte.

2. Jedlo a pitie na dobitie energie počas pohybu

Zoberte si so sebou niečo pod zub. To, čo vám dodá energiu počas pohybu je nutrične nabitá proteínová tyčinka – na fyzickú aktivitu ideálna. Nezabudnite aj na dostatok tekutín, pretože teraz v zime môžu byť prírodné pramene zamrznuté. 

Do batoha si v zime určite nezabudnite pribaliť  termosku s teplým čajom. Na batoh si zase pokojne pripnite extraľahký nerezový hrnček s karabínou z ktorého si nápoj ešte viac vychutnáte.

3.  Sledujte predpoveď počasia na horách

Áno, počas zimnej turistiky je dôležite brať do úvahy aj niektoré špecifické faktory, ako sú náhle zmeny počasia. Vždy si pred samotnou cestou skontrolujte predpoveď počasia. Ak hlásia snežné búrky, lavínové nebezpečenstvo, alebo silný vietor, výlet radšej preložte na iný deň. Určite to neriskujte. V takomto prípade radšej odporúčame ostať doma, urobiť si teplý čaj a prečítať si napríklad knihu 🙂.

4. Rešpektujte prírodné prostredie v ktorom sa pohybujete

Zimná turistika vyžaduje, aby ste mali okrem správneho vybavenia aj dostatok trpezlivosti a pokory. Ak je vonku čerstvo napadaný sneh alebo poľadovica, buďte opatrní a prispôsobte svoje tempo týmto prírodným podmienkam. Keďže sa pohybujete v chlade, je dobré udržať si teplo a hydratáciu tým, že budete piť dostatočné množstvo tekutín, ideálne v termofľaši, ktorá nápoj udrží v požadovanej teplote. Ak sa chystáte na náročnejšiu zimnú túru, jednoduché poistenie na hory cez SMS a malý balíček prvej pomoci by mali byť samozrejmosťou.  

5. Na akú túru ísť v zime? Zvážte svoju kondíciu

Pred výletom by ste sa tiež mali uistiť, že ste naozaj fyzicky pripravený(á) na tento druh aktivity. Nezabudnite, že sa v snehu či po ľade chodí ťažšie. Nepreceňujte sa a nechoďte na zbytočné dlhé túry. Skúste radšej prechádzku napríklad na Popradské pleso 🙂. Vďaka tomu si plne užijete zimné dobrodružstvo a bezpečne sa dostanete domov.

Toto je stručný zoznam nevyhnutností pre zimnú turistiku. Pred cestou sa vždy uistite, že ste si zbalili všetky nevyhnutné veci. Ako hovorí spisovateľka Astrid Alaudy: “V zimnom období sa srdce pri pohľade na snehovú nádielku rozžiari.” Poďme si preto spoločne užiť krásy zimného počasia. Tak, kam sa vyberiete?

Shop roku Mobake