Poznáte ten pocit, keď ste v prírode a dýchate čerstvý vzduch, pohľad na zeleň a hladinu vody vás upokojuje a inšpiruje zároveň, cítite, ako sa vám vylepšuje nálada a odchádza stres? Presne tento princíp je podstatou biofilného dizajnu, ktorý sa pokúša priniesť prírodu aj do našich stavieb, v ktorých pracujeme či bývame. Nie je to len pocit, zdravotné benefity biofilného dizajnu sú aj vedecky dokázané.
Koncept biofilného dizajnu vznikol v 80. rokoch minulého storočia ako reakcia na potreby človeka uniknúť šedivým betónovým múrom a sterilným priestorom kancelárií. Už dvadsať rokov predtým použil výraz biofília nemecký sociálny psychológ Erich Fromm. Spojenie slovíčok bio- (život) a -fília (priateľstvo či náklonnosť) vyjadruje šťastie človeka vznikajúce vtedy, keď je obklopený prvkami prírody a zeleňou.
Dnes sa stáva biofilný dizajn čoraz obľúbenejším trendom, ktorý ráta v interiéroch aj exteriéroch budov s využitím elementov vody, svetla, prírodných materiálov ako je kameň či drevo, ale najmä so živými rastlinami. Medzi základné praktické rady, ako si zariadiť kanceláriu v biofilnom dizajne alebo obohatiť ním svoj domov, patrí inštalácia akvárií, živých kvetín, dreveného nábytku a prvkov s prírodným kamenivom.
Machové obrazy zapadajú do konceptu biofilného dizajnu dokonale, keďže pozostávajú z čisto prírodných prvkov. Sú však okrem toho praktické a jedinečné, aj to sú dôvody, prečo si zaobstarať machový obraz do domácnosti. Poďme si však posvietiť na to, ako pôsobí biofilný dizajn na naše zdravie.
Obrazy z machu môžu pozdvihnúť psychickú pohodu
Živá zeleň, vôňa a atmosféra prírody sa dá celkom jednoducho preniesť do najrôznejších priestorov. V štúdii z roku 2012 skúmali vplyv prostredia čakárne v nemocnici na psychiku človeka. Ukázalo sa, že prírodné prvky v nemocničnom prostredí majú potenciál znižovať u pacientov pocity stresu.
Pridaním skutočných rastlín alebo napríklad aj machových obrazov do čakární môžu nemocnice vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá pozitívne ovplyvňuje pohodu pacientov. Vtedy to aj u zubára zvládnete ľahšie, však?
Biofilný dizajn vplýva pozitívne na fyzické zdravie človeka
Je známe, že psychika je prepojená s fyzickou stránkou u človeka. Verili by ste, že už aj obyčajný výhľad z okna do nemocničnej záhrady vám môže pomôcť pri zotavovaní sa po operácii či z choroby?
Tieto poznatky nie sú ničím novým – už v roku 1986 bola publikovaná štúdia v časopise Science, ktorá skúmala vplyv výhľadu z okna na proces hojenia po operácii. Zistilo sa, že pacienti s výhľadom na prírodné prostredie mali skrátenú dobu hojenia, menšiu spotrebu liekov proti bolesti a nižšiu mieru komplikácií po operácii v porovnaní s pacientmi s výhľadom na stenu.
Prírodné prostredie môže mať tiež aj preventívne zdravotné účinky. Jedna štúdia z roku 2016, publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives, sa zaoberala vzťahom medzi vystavením prírodnému prostrediu a úmrtnosťou u žien. Vedci zistili, že život v prostredí na skok od prírody bol u skúmaných žien spojený so zníženým rizikom úmrtia na srdcové ochorenia, respiračné ochorenia a rakovinu.
Samozrejme, sú potrebné ďalšie vedecké dôkazy potvrdzujúce, že machové obrazy môžu pomôcť človeku napríklad pri zotavovaní sa. Doterajšie zistenia však jednoznačne potvrdili vplyv prírodných prvkov na naše zdravie.
Pridajte preto do svojich domovov a kancelárií zeleň. Na stenách vyniknú krásne vyrezávané machové hodiny, ktoré sú hotovým umeleckým dielom. Odhaľte okná a pustite dnu prirodzené svetlo. Skvelým doplnkom môže byť aj fontána s tečúcou vodou. Každý prírodný prvok sa počíta, čím viac, tým lepšie pre vašu pohodu a zdravie.
Zdroje:
View through a window may influence recovery from surgery. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6143402/
Exposure to Greenness and Mortality in a Nationwide Prospective Cohort Study of Women. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27074702/
Stress-reducing effects of real and artificial nature in a hospital waiting room. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22489806/