Preskočiť na obsah

Záhrada na balkóne: ako vytvoriť zelenú oázu v meste

Založte si záhradku na balkóne – čo všetko sa dá pestovať? Aký by mal byť balkón vhodný na záhradku? Vybavenie pre vašu balkónovú záhradku.

Bývanie na byte a túžba po záhradke sa vzájomne nevylučujú. Ak máte balkón, prečo ho nepremeniť na prírodný raj plný pokladov v podobe čerstvej zeleniny, ovocia a byliniek? Zelené zátišie pre dokonalé letné momenty v spojení s domácimi plodmi – to sú hneď dva veľké benefity, ktoré v sebe ukrýva záhrada na balkóne. Nebojte sa a poďte do toho aj vy!

Na balkónovej záhrade môžete pestovať širokú škálu rastlín. Samozrejme, mali by ste si to dobre rozplánovať. Je tiež dôležité vedieť, aké parametre by mal spĺňať balkón alebo terasa, kde chcete rastlinky sadiť. 

Ak sa vám to podarí doladiť do detailov, môže mať vaša balkónová záhradka aj nečakaný aspekt udržateľnosti. Poradíme, ako na to.

Záhrada na balkóne – čo všetko sa dá pestovať?

V prvom rade si vyberajte to, čo vám chutí. Mnohé druhy ovocia a zeleniny dnes nájdete v špeciálnych odrodách, ktoré sú vhodné do črepníkov.

  • Bylinky na balkóne: Bazalka, petržlen, tymian, oregano, koriander, šalvia, mäta
  • Zelenina: Paradajky, papriky, uhorky, strukoviny ako hrášok či fazuľky, rôzne druhy šalátov, špenát, reďkovky, cuketa, baklažán, a dokonca aj malé druhy mrkvy a repy. Na väčších balkónoch zvládnete aj zemiaky, pripravte si na ne však hlbšie nádoby.
  • Balkónové ovocie: jahody, čučoriedky, rôzne hybridné odrody ovocia, ale tiež aj stĺpovité stromčeky ako broskyňa či višňa, ktoré sú nenáročné na priestor.

Pre radosť z vône a vizuálnej krásy môžete samozrejme pestovať na balkóne aj najrôznejšie kvetiny: Petúnie, begónie, fuchsie, levanduľu, pelargónie, verbenu, ruže a mnoho ďalších. Pokojné a chránené miesto na balkóne môžete využiť aj na pestovanie mikrozeleniny či klíčkov, ktoré sú navyše úplne nenáročné na priestor

Aký by mal byť balkón vhodný na záhradku?

Základ, ktorý vyžaduje väčšina rastlín, je aspoň 6 hodín slnečného žiarenia denne. Preto najvhodnejšie balkóny na tvorbu záhrady sú tie, ktoré sú orientované na juh, juhozápad či juhovýchod. Severovýchodná a severná strana nie sú vhodné, rastliny by nemali dostatok slnka. Taktiež zvážte zriadenie záhradky, ak u vás na balkóne často fúka a je vystavený výkyvom počasia. V takýchto podmienkach je vhodné, ak je balkón zasklený.

Pozor však aj na príliš slnečné balkóny. Najmä lodžie ohraničené tromi stenami, otočené na juh a juhozápad, môžu pre niektoré rastliny znamenať riziko. Príliš veľa slnečného žiarenia a úpek od rozpálených stien im môže spôsobovať veľa poškodení, takže aj napriek intenzívnemu zalievaniu budú slabé.

Riešiť to môžete jemným zatienením balkóna, napríklad markízou alebo peknými závesmi, ktoré podľa potreby zatiahnete.

Rozhoduje tiež veľkosť balkóna. Hoci aj na malých si môžete dopomôcť špeciálnymi stojanmi a visiacimi hrantíkmi, mali by ste im prispôsobiť počet rastlín, aby ste ku všetkým z nich mali dobrý prístup. 

Pozor tiež na nosnosť balkóna, pretože takáto záhradka ho môže značne zaťažiť kvôli objemu použitej zeminy.

Založte si záhradku na balkóne

Ak s pestovaním plodín nemáte žiadne skúsenosti, práve balkón ponúka ideálnu príležitosť naučiť sa to. 

Máte dve možnosti: zakúpiť si hotové priesady, alebo kvalitné semienka zeleniny, ovocia a byliniek. Môžete si predpestovať rastliny zo semien v interiéri a následne ich presadiť na balkón. Pravidlá sú teda rovnaké ako pri sadení na bežnú záhradku. Náš podrobný článok na blogu vám pomôže s tým, kedy sadiť akú zeleninu.

Vyberte si kvetináče alebo nádoby s dobrým odvodnením a dostatočným priestorom pre rast koreňového systému rastlín. Použite kvalitnú záhradnú pôdu alebo substrát, ktorý je vhodný pre pestovanie plodín vo vašich podmienkach.

Upravte balkón a pripravte ho na pestovanie rastlín. Uistite sa, že máte dostatok priestoru pre kvetináče alebo nádoby a zabezpečte, aby mali rastliny primeraný prístup k slnečnému svetlu.

Azda najjednoduchšie je začať s pestovaním byliniek. Tie skutočne nezaberú veľa miesta a nevyžadujú ani veľa starostlivosti. Naštudujte si ku každému druhu, aké podmienky mu vyhovujú.

Pokračovať môžete s jahodami. Visiace odrody v závesných črepníkoch sú na to ako stvorené. Nezaberú vám veľa miesta a majú chutné plody, ktoré urobia radosť najmä deťom.

Výborné na začiatok sú aj rôzne kríčkové paradajky, ktoré nerastú do výšky. Ak máte priestoru viac, siahnuť môžete aj po vyšších odrodách. Dajte im dostatočne veľký črepník a kyprú, prevzdušnenú zeminu. Paradajkám sa najlepšie darí v teplotách medzi 15 až 32 °C. Niektorým druhom treba pravidelne strihať bočné výhonky.

záhrada na balkóne
Ak s pestovaním plodín nemáte žiadne skúsenosti, práve balkón ponúka ideálnu príležitosť naučiť sa to. 

Vybavenie pre vašu balkónovú záhradku

Potrebovať budete najrôznejšie typy kvetináčov, ktoré vyberajte podľa možností a veľkosti balkóna. Výborne poslúžia závesné hrantíky, vertikálne bylinkové steny, viacstupňové vyvýšené záhony a na ťahavé typy rastlín, ako je napríklad hrášok alebo uhorky, si môžete nainštalovať podporné siete.

Takéto príslušenstvo nájdete na internete alebo v reťazcoch typu OBI, ale mimoriadny pocit zadosťučinenia vám urobí aj svojpomocné majstrovanie. Môžete si napríklad vyrobiť vertikálny záhon zo staršej palety, na ktorú nanesiete vhodný náter. Potom už stačí do nej nainštalovať samotné črepníky s rastlinkami.

Niet nad domáci kompost

Váš vlastný bioodpad sa môže stať skvelým základom pre vyvážené domáce hnojivo pre rastliny. Pomôžu vám v tom milé potvorky – kalifornské dážďovky. Potrebujete domáci vermikompostér, ideálne so štartovacím balíčkom, v ktorom nájdete všetko potrebné pre to, aby ste mohli začať efektívne recyklovať. Takýto vermikompostér nezapácha, je praktický na používanie a bonusom je jeho vzhľad, vďaka ktorému sa stane dizajnovým doplnkom na balkóne.

Prispieť takto k ekologickej udržateľnosti môže úplne každý. Nie je dôvod sa obávať – na našom blogu nájdete aj článok o tom, ako na kompostovanie v byte

Ako sa o záhradku starať?

Keď už sa budete tešiť zo svojej novej záhradky, nezabudnite ju pravidelne obhospodáriť. Pravidelné polievanie, odstraňovanie starých výhonkov, u niektorých odrôd možno bude potrebné aj strihanie nadbytočných listov, aby neboli prerastené. 

So záhradkou na balkóne však máte veľa výhod. V prvom rade je to absencia burín, s ktorými sa záhradkári na pozemkoch trápia takmer neustále. Navyše, niektorým druhom rastlín sa na balkóne môže dariť ešte lepšie, než na bežnej záhradke. Benefitujú totiž z vonkajších svetelných podmienok, ale pritom ich môže bariéra stien a tienenia na balkóne chrániť pred extrémnejším počasím, ktoré sa v lete často vyskytuje.

Preto neváhajte a vytvorte si svoj útulný zelený svet, ktorý stačí doplniť už len pohodlným sedením a vankúšmi.

Zdroje:

A Gardener’s Guide to Sun Exposure. https://southernlivingplants.com/planting-care/a-gardeners-guide-to-sun-exposure/

Plants need light to live, but too much causes stress. https://www.uwa.edu.au/news/Article/2022/May/Plants-need-light-to-live-but-too-much-causes-stress

Shop roku Mobake