Nie je prekvapením, ak nás v dnešnej dobe zavalí práca a zrazu sme v jednom kole, uponáhľaní a vystresovaní. Nasleduje neustála únava a problémy so spánkom. Dlhodobý stres môže radikálne znížiť nielen kvalitu života, ale aj jeho dĺžku. Je to už všeobecne známy fakt, a mnohí by z tohto nekonečného kolotoča radi vystúpili, ale nevedia, ako. Nebojte sa, všetko sa dá. Poradíme vám, ako zvládnuť aj stresujúce obdobia s ľahkosťou a bez vyhorenia.
Vo vyspelých krajinách ľudia pociťujú obrovský tlak na výkon, čo prirodzene vedie k stresu. Neustále “musím” a “mal by som” človeka ľahko prevalcuje. Naopak, existujú miesta na svete, kde sa ľudia dožívajú neobyčajne vysokého veku a ich tajomstvom je okrem iného aj schopnosť žiť pomaly, pokojne a bez stresu. Tieto miesta sú na rôznych miestach planéty, napríklad v Japonsku, Kalifornii (USA) či Grécku. Dostali pomenovanie Blue Zones.
Čo to však znamená v detailoch a ako si osvojiť zvyky ľudí, ktorí sa takmer vôbec nestresujú? Máme pre vás návod, ako si v období veľkej záťaže udržať zdravú a veselú myseľ. Nie sú to tipy, ktoré vám zoberú veľa času – ide len o to, správne si zmanažovať svoj deň.
Choďte von na slnko a čerstvý vzduch – aspoň 15 minút denne
Naše telo nemôže existovať bez vitamínu D a ten môžeme prirodzene získať jedine zo slnka. Stačí štvrťhodinka denne a okrem déčka nasajete zo slnka aj dobrú náladu. Počas leta, keď sú dni dlhé, máme všeobecne lepšiu náladu než v zime – aj to je fakt, ktorý potvrdzuje veda. Myslite na to a doprajte si svojich 15 minút na slnku aspoň počas cesty na obed a späť do kancelárie.
Nájdite si čas na rozjímanie a meditáciu
Či už veríte v Boha, alebo inú vyššiu moc, je veľmi dôležité sa každý deň na chvíľu zastaviť, poďakovať sa za všetko, čo sa vám podarilo a všímať si maličkosti. Západ slnka, dúhu, ale i kvitnúce stromy. Meditovať môžete kdekoľvek, či v prírode, alebo doma. Nemusíte na to hľadať žiadne zaručené návody. Forma meditácie je čisto na vás – môže to byť aj vo vani, kde si zapálite sviečky alebo vonné tyčinky, a vaša myseľ spomalí.
Pri meditácii vám môžu pomôcť tibetské spievajúce misky, ktoré vyludzujú nádherný harmonický zvuk. Budhisti ich využívajú na podporu meditácie alebo modlitby. Rozozvučať tibetskú misku nie je náročné, chce to len prax. Misku môžete držať v ruke alebo ju mať na vankúšiku a drevenou paličkou do nej udrieť. Tým ju rozvibrujete a potom môžete paličkou s rovnomerným tlakom krúžiť po hornom okraji. Podľa jednej štúdie z roku 2016 tibetské misky prispievajú k zníženiu napätia a úzkosti. Je to teda skvelý nástroj na navodenie duševnej pohody.
Doprajte si zdravé jedlo. A naučte sa ho vychutnávať!
Dobré jedlo, ktoré vám chutí, je výživné a zároveň ľahké pre vaše trávenie, vám pomôže jednoduchšie prechádzať stresujúcim obdobím. Je totiž dokázané, že zdravé jedlo s obsahom prospešných látok, ako sú napríklad polynenasýtené tuky vrátane omega-3 a zelenina, môže pomôcť regulovať hladiny kortizolu, čo je stresový hormón. Okrem toho vyvážená strava podporuje imunitu a regeneráciu buniek poškodených oxidačným stresom.
Je to jednoduché: čím viac uľahčíte organizmu trávenie, tým nižšie je riziko ťažkostí, ktoré vám na psychickej pohode nepridajú. Počas záťažových období preto odporúčame obmedziť ťažké a mastné jedlá, a dopriať si viac ovocia a zeleniny. Pozor, rovnako dôležité je aj vyhradiť si na jedlo čas a osvojiť si takzvané “všímavé jedenie”. Znamená to, že do seba jedlo nenahádžeme, ale si ho dôkladne vychutnáme, dobre si vyberieme, čo chceme zjesť a na chvíľu sa zastavíme. Aj čas obeda môže byť pre vás určitou formou meditácie.
Máte záhradku? Venujte sa jej každý deň
S jedlom súvisí aj ďalší tip. Samozrejme, vypestovať si vlastnú zeleninu, ovocie a bylinky je úplne ideálne a výhodu majú majitelia záhradky. Ale aj ľudia žijúci v paneláku môžu využiť čoraz častejšie sa vyskytujúce komunitné záhrady, prípadne si naštudovať o pestovaní a kompostovaní v byte. Mikrozelenina alebo klíčky sú skvelou súčasťou zdravej výživy a vypestujete ich kdekoľvek.
Záhrada a pôda súvšak skvelými liekmi najmä pre dušu. Práca v záhradke na čerstvom vzduchu vyžaduje určitý pohyb a prečisťuje hlavu. Viacero štúdií vrátane tejto potvrdzuje, že aktivita v záhrade poskytuje rozptýlenie od zlých myšlienok a dokonca môže zvrátiť depresiu. Stačí hodinka denne v záhrade a myseľ si oddýchne.
Smejte sa čo najviac
V momente, keď prestanete brať život tak vážne, zasadíte stresu bolestivú ranu. Smiech totiž lieči a nie je to len fráza, ale vedecky dokázaný fakt. Smiech dokáže znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu a prispieť k psychickej pohode. V ďalšej štúdii vyšlo najavo, že so stúpajúcou frekvenciou každodenného smiechu sa u ľudí čoraz viac zmierňovalo prežívanie stresu. Takže smejte sa vždy, keď sa vám chce, a vyhľadávajte situácie a ľudí, ktoré vás rozosmejú, až vás rozbolí brucho.
Vyhraďte si čas na priateľov a rodinu
Aj smiech je najlepšie zdieľať s blízkymi. Človek je tvor sociálny a kontakt s priateľmi je pre psychickú pohodu nevyhnutný. Áno, počas stresujúcich období mnohí nemáme čas na stretnutia, ale je to aj vec priorít. Venujte stretnutiam s ľuďmi, ktorých máte radi, aspoň pár hodín počas víkendov.