Preskočiť na obsah

Trápia vás alergie? Siahnite po týchto pomocníkoch z prírody

Jar je v plnom prúde, leto za rohom, niektorí z nás ho však bohužiaľ vítajú s kýchaním a slzením očí. Sezónne alergie dokážu skutočne potrápiť, ich nepríjemné prejavy obmedzujú bežný život. Zažívame to aj v našom Mobake tíme. Je to aj váš prípad? Zlou správou je, že alergie postihujú čoraz viac ľudí, príčinou je zhoršená kvalita vzduchu, pohodlný životný štýl a zlá životospráva. Tou dobrou správou je, že príroda nám ponúka účinné látky, ktoré fungujú ako prirodzené antihistaminiká. Znamená to, že majú podobné účinky, ako lieky proti alergii z lekárne. Prezradíme vám, o ktoré ide.

Alergická reakcia je prehnanou odpoveďou nášho imunitného systému na prítomnosť antigénov – proteínov, ktoré sa nachádzajú v jedlách a v prírode. Sú to inak neškodné látky, na ktoré by za normálnych okolností organizmus nereagoval. U alergika sa však vyplavuje histamín, biologicky aktívny amín zaraďovaný občas mylne aj medzi hormóny, a vyvoláva rozmanité alergické reakcie.

Antihistaminiká vo forme či už voľne predajných liekov, alebo liekov na predpis, blokujú viazanie histamínu na jeho receptory. Tie sa môžu nachádzať na rôznych častiach tela, okrem iného aj v dýchacích cestách či tráviacom trakte. Lieky zmierňujú príznaky alergickej reakcie, ako je opuch, svrbenie slizníc, výtok z nosa či kýchanie. Ale vedeli ste, že podobné účinky môžu mať aj tieto prírodné zložky?

Kvercetín – jeden z najlepších antioxidantov

Kvercetín patrí medzi bioflavonoidy a nachádza sa v cibuli, jablkách, brokolici, paprike, v hrozne, ale napríklad aj v čiernom čaji a červenom víne. Je známy svojou antioxidačnou aktivitou pri zachytávaní voľných radikálov a antialergickými vlastnosťami. Stimuluje imunitný systém, má antivírusový efekt, tlmí uvoľňovanie histamínu a zápalovú aktivitu. V jednom z výskumov na potkanoch dokonca zlepšil respiračné funkcie zmiernením zápalu vyvolaného alergickou reakciou v dýchacích cestách.

Z potravín však nedokážeme získať dostatok tohto antioxidantu, účinnejšie si ho môžeme doplniť pomocou výživových doplnkov. Veľmi dobrý obsah kvercetínu má aj moringa olejodarná, strom, ktorý pochádza z Indie, ale rastie aj v iných tropických a subtropických častiach Zeme. Moringa je po tisíce rokov známa ako zázračná rastlina, z ktorej ľudia využívali takmer všetky časti od koreňa až po listy. Práve listy obsahujú najviac prospešných látok – vysoký obsah vitamínu C, aký nenájdeme v žiadnom z citrusov, ďalej vitamíny skupiny B, vitamín A a E, železo, horčík, vápnik. Najmä však spomínaný kvercetín a z antioxidantov ešte kyselina chlorogénová.

Antihistaminačné účinky kvercetínu využívajú výrobcovia doplnkov stravy so sušenými listami moringy. V prípade výživového doplnku slovenského výrobcu Moringa Caribbean Anti-Histamin ide o koncentrovaný čistý prášok z listov moringy, navyše obohatený o samotný kvercetín 95% a o bio vitamín C extrakt zo šípok. Ide teda doslova o antihistamínovú bombu pozostávajúcu čisto z darov prírody s tými najsilnejšími účinkami.

Bromelaín – tajomstvo ananásu

Ananás je skvelým zdrojom vitamínov, ale má aj bežne nepoznané benefity. Napríklad obsahuje enzým bromelaín. Ten účinkuje na zmiernenie alergickej rinitídy, taktiež zmierňuje zápaly a eliminuje dýchacie ťažkosti. Aj toto prírodné antihistaminikum dnes nájdete jednoducho dostupné vo forme výživových doplnkov.

Vitamín C – jednotka na imunitu

Účinky vitamínu C na podporu imunity už ľudia všeobecne poznajú, patrí totiž k najsilnejším známym antioxidantom. Je to však aj skvelé prírodné antihistaminikum. V štúdii z roku 2018 podstúpilo 71 pacientov s kožnými alebo respiračnými prejavmi alergie terapiu intravenóznym vitamínom C. Hoci väčšina neužívala žiadne lieky proti alergii, u všetkých výrazne klesol výskyt alergických symptómov. Vedci tak naznačujú, že podávanie vysokých dávok vitamínu C pomáha znižovať symptómy súvisiace s alergiou.

Vitamín C nájdeme v množstve ovocia a zeleniny: obsahujú ho citrusy, brokolica, paprika, kiwi, jahody či paradajky. Ich konzumácia vo veľkom množstve môže telu iba prospieť z viacerých hľadísk. Aby sme si však boli istí tým, koľko vitamínu C presne prijmeme, efektívnejšie je užívať céčko vo forme výživových doplnkov po porade s lekárom.

Žihľava – kamarát, ktorého nájdete aj v záhrade

Jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich bylín, pre mnohých iba nepríjemná burina, má v skutočnosti množstvo prospešných vlastností. Okrem iného je žihľava známym prírodným antihistaminikom. To preto, že dokáže blokovať receptory, na ktoré sa bežne viaže histamín. V oblasti pomocnej liečby alergickej rinitídy s pomocou žihľavy však sú potrebné ďalšie výskumy. Najjednoduchšou cestou, ako to skúsiť na vlastnom tele, je pitie žihľavového čaju, ale zadovážiť si môžete aj tinktúru zo žihľavy. 

Ako inak si ešte môžete pomôcť a čomu sa vyhýbať?

Vo všeobecnosti odporúčame pri akýchkoľvek alergiách zmenu jedálnička, napríklad znížiť príjem cukru a energetických, presladených nápojov či kofeínu. Ovocie môže byť náhradou sladkostí a bylinkové čaje, aj ten žihľavový, by sa mali stať súčasťou vášho bežného pitného režimu.

Skúsiť môžete tiež niektoré techniky ajurvédskej medicíny. Nielen podľa ajurvédy je totiž alergia dôsledkom narušeného imunitného systému a trávenia. Jedným zo spôsobov, ako si pomôcť, a najmä účinne predchádzať vzniku alergií, je pravidelný výplach nosa slaným roztokom, na čo slúži Jala Netí sprcha. Podstatou ajurvédy je tiež pravidelná detoxikácia organizmu, utíšenie mysle, meditácia a nastolenie stability vo svojom  živote.

Myslite na to, že imunite ľudského tela neprospieva stres a uponáhľaný životný štýl. Z hľadiska psychosomatiky pri veľkom strese môžu alergie nabrať na sile. Pokúste sa teda dostať do pohody, ideálne je tráviť čo najviac času v prírode a zaradiť do svojich dní ľahkú športovú aktivitu či dlhé prechádzky.

Použité zdroje:

Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273625/

Quercetin inhibits transcriptional up-regulation of histamine H1 receptor via suppressing protein kinase C-δ/extracellular signal-regulated kinase/poly(ADP-ribose) polymerase-1 signaling pathway in HeLa cells. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23333628/

Anti-inflammatory activity of quercetin and isoquercitrin in experimental murine allergic asthma. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18026696/

Bioactive Components in Moringa Oleifera Leaves Protect against Chronic Disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/

Bromelain Inhibits Allergic Sensitization and Murine Asthma via Modulation of Dendritic Cells. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870104/

Intravenous vitamin C in the treatment of allergies: an interim subgroup analysis of a long-term observational study. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0300060518777044

Shop roku Mobake