Preskočiť na obsah

TOP Ekologické Zaujímavosti o Bambuse

Mnohí hovoria, že jediným východiskom z nášho problému s globálnym znečistením, je ukončenie používania jednorazových plastov. Niektorí tvrdia, že správnou cestou je presedlať na ekologické alternatívy získavania energie. V dnešnom blogu sa ale pozrieme na to, aké využitie má pre nás bambus a ako nám môže pomôcť v kontexte udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Autor: RF._.studio na Pexels

Najprv niečo viac o bambuse a jeho pôvode

Slovo „bambus“ (alebo odborne Bambusoideae) zahŕňa množstvo rastlín rodu tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré majú typické drevnaté steblá s dutým vnútrom. Najčastejšie sa vyskytujú v tropickom a subtropickom pásme, no nájdeme ich aj v miernom podnebnom pásme. Môžete ich nájsť na každom svetadiele, okrem Antarktídy. Dokonca aj v Európe, kde sa táto rastlina dostala koncom 19. storočia. Ďalšie druhy bambusu sem boli dovezené začiatkom 90. rokov 20. storočia nemeckými, holandskými a belgickými pestovateľmi.                                  

..základné info máme za sebou a tak sa vrhnime na dnešnú tému

V niekoľkých bodoch si rozoberieme a ukážeme dôležitosť tejto rastliny. Zameriame sa aj na dôvody, prečo by ste si pri vašom ďalšom nákupe, či už textílie, zubných kefiek, slamiek, okuliarov či štýlového nábytku, mali zvážiť produkty vyrobené z tejto rastliny. 

I. Rekordman v rýchlosti rastu

Áno! Nie je to iba fám. Bambus dokáže rásť neskutočnou rýchlosťou. Neviem, či ste už počuli o tom, že je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov s titulom najrýchlejšie rastúcej rastliny sveta. Niektoré druhy dokážu vyrásť až 91cm za deň a to bez rôznych pesticídov a hnojív.

To znamená, že stonky rastliny sa dajú využiť už po roku až piatich od výsadby. Tento fakt dáva nádej na to, aby bambus nahradil pri výrobe pomaly rastúce dreviny, ako napríklad dub a iné. Tak môže chrániť tisícky árov lesov, o ktoré denne prichádzame kvôli odlesňovaniu.

Pozri si timelapse ako rýchlo dokáže bambus rásť:

II. Regeneruje pôdu a odstraňuje toxíny

V dnešnej spotrebiteľskej dobe sa pôda môže ľahko poškodiť v dôsledku znečistenia alebo nesprávneho poľnohospodárskeho postupu a tak sa môže stať neúrodnou alebo dokonca chorou. Popri konope je bambus jednou z mála rastlín, ktoré môžu rásť a prosperovať na takýchto pôdach.

Navyše môže regenerovať ornicu aj opadom listov, ktoré sú bohaté na živiny, tie sa rozkladajú a dodávajú pôde potrebné mikroelementy. Bambus dokáže odstraňovať z pôdy toxíny a ťažké kovy (t.j. ortuť, olovo) a zachýtávať ich vo vnútri stonky, takto je možné „vyčistiť“ pôdy na odkaliskách alebo starých skládkach. Tento proces sa nazýva bioremediácia. 

III. Bambus ako budúcnosť v stavebníctve

Na prvý pohľad sa to môže zdať  smiešne aby tráva nahradila betón a iné materiály, no opak je pravdou. Nielenže je pestovanie tejto rastliny veľmi ekologické, ale aj využitie v stavebníctve je praktické. Bambus na rozdiel od kovu, využívaného na výrobu striech, nepohlcuje teplo, a tak znižuje náklady na klímu. Klesá tým pádom aj teplota okolia. Takýmto spôsobom budú môcť hlavne tropické mestá znížiť pocitovú teplotu, a tak spríjemniť ľuďom život v meste.

Pevný ako oceľ, no ľahší, pružnejší a zároveň stabilný
V Hong Kongu sa totižto využíva aj na výrobu lešenia. Po ňom v dych-berúcich výškach pobehujú takzvaní ,,pavúči muži“. Tí po ňom bez pomoci schodov či rebríkov šplhajú a stavajú, ale aj rozoberajú budovy.                                

IV. Čistí vzduch a účinne pohlcuje CO2

Bambus sa dá využiť taktiež ako efektívny pomocník pri zmenšení množstva oxidu uhličitého v ovzduší. Táto rastlina dokáže absorbovať až 4x viac CO2 a vyprodukovať  väčšie množstvo kyslíka než stromy. Japonský výskum ukázal, že bambus dokáže pohltiť až 12 ton CO2 na hektár ročne. 

V. Vieme z neho vyrobiť veľké množstvo výrobkov

Bambus je veľmi univerzálna rastlina pretože okrem benefitov, ktoré poskytuje počas rastu je výnimočná tým, že sa dá využiť úplne celá rastlina okrem koreňov. Tie totiž ostávajú aj po zrezaní v zemi a sú pripravené vypúšťať ďalšie výhonky.

Bambus má mnoho ďalších udržateľných využití, ktorými vieme nahradiť plastové alebo jednorazové výrobky. Máme na mysli napríklad rôzne typy dekorácií, nábytkov vhodných do interiéru či exteriéru.

Habitually Chic® » Bamboo Beach House

VI. Bambus nie len skrášli ale aj nasýti

Okrem množstva bambusových produktov dennej hygieny je možné si z bambusu uvariť fajné a výživné jedlo. Jedlo si môžete pripraviť aj z bambusových plodov. Zrelé semená sa usušia a pomelú na múku. Príbuzný druh bambusom Melocanna bambusoides má dokonca bobule veľkosti jablka. Najčasteješie sa však konzumujú aj u nás známe bambusové výhonky, ktoré však pred konzumáciou treba poriadne tepelne upraviť.

Zdroj: Thanks for the Meal – SAVORING JAPAN’S CULINARY TREASURES, Bambus. výhonky

VII. Nie sú potrebné žiadne pesticídy

Bambusové lesy rastú a sú silné bez použitia pesticídov. Vedia rásť aj na menej úrodných pôdach a nepotrebujú k tomu umelé hnojivá. Taktiež sú odolné voči hmyzu alebo zvieratám a tým sa odbúrava potreba ich postrekovať chemickými látkami. To znamená menšie znečistenie životného prostredia.

Slovo na záver

Veríme, že bambus je rastlina, ktorou dokážeme znížiť záťaž na životné prostredie. Práve z týchto dôvodov je množstvo ekologických produktov na našom internetovom obchode práve z bambusu. Bambusové kefky Mobake sa pýšia ideálne tvarovaným telom a vysokou hustotou štetín. So základnou hygienou Vám pomôžu aj bambusové tyčinky do ucha. Na záver si dôvolím vypichnúť práve bambusové slamky, ktoré sú použiteľné mnoho krát a sú preto ideálnou alternatívou tých plastových 🙂

   

 

Ďakujeme za pozornosť 🙂 

Prečítaj si ďalšie zaujímavé články:

Čo znamenajú Ekologické certifikáty na Produktoch?

KS#1: Cykličnosť Zeme a jej vplyv na Globálnu Klímu

Ako SPRÁVNE zrecyklovať bambusovú zubnú kefku?

 

Použité zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bambusovat%C3%A9

https://dennik.hnonline.sk/podniky-a-trhy/245167-bambus-raz-nahradi-beton

https://radiozurnal.rozhlas.cz/ocel-hlinik-ne-hongkongska-leseni-jsou-z-bambusu-6275802

https://www.dafson.sk/aktualita/bambus-a-jeho-vyuzitie-v-realnom-zivote/

Shop roku Mobake