Preskočiť na obsah

Nahliadnite do zákulisia a poznajte príbeh i nové smerovanie obchodu Mobake očami jej zakladateľa

Rok 2022 je pre nás naozaj prelomovým rokom. E-shop, značka a celá firma má odvážne plány, nových spoločníkov i nový tím. Presunuli sme sa do väčšieho skladu, rýchlo smerujeme k tisícke produktov skladom a za dverami je expanzia do zahraničia. Ako sa to celé zomlelo? Čo presne plánujeme? A ako sa to celé vlastne začalo? Hoci Mobake práve prechádza obdobím zmien, jedna vec sa nezmenila a nikdy nezmení. Zakladateľ a CEO firmy, Patrik Jakš, v tomto článku autenticky priblíži príbeh Mobake pekne od začiatku. Začítajte sa – máte príležitosť nás spoznať tak, ako nás doteraz poznali len naši blízki priatelia.

Ako to celé začalo? So 40 bambusovými kefkami

Celý príbeh začal pred vyše šiestimi rokmi, ešte počas môjho štúdia na vysokej škole v Nitre. Objednal som prvých 40 bambusových kefiek, ktoré som rozpredal medzi svojich známych. Zožali úspech. Veľmi skoro som prišiel na to, že práve tomu sa chcem venovať. Dal som si záležať na tom, aby naše kefky, ktoré sú vyrobené z moso bambusu neobsahovali žiadne lepidlá, nátery a aby boli zabalené len do recyklovaného papiera. Investoval som do prvých objednávok, webu, sociálnych sietí a tímu.

S naším bambusovým stánkom sme precestovali celé Slovensko. Pravidelne sme chodievali na trhy, rýnky, festivaly a výstavy. Hlavne rok 2019 bol nabitý akciami. Doteraz spomínam ako sme spávali v dodávke, na Pohode nás skoro odfúklo a neraz sme zmokli do nitky. Kde sme teraz? Je rok 2022 a my spoločne zahajujeme Novú etapu našej značky MOBAKE. 

Bambusový guru

Štúdium bolo pestré, plné spoznávania cudzích krajín, osobnostného rozvoja a duchovnej práce na sebe. Celý čas ma to vo vnútri ťahalo hľadať tú správnu cestu a robiť v živote to, čo som cítil, že je dobré. Vedel som, že práca nás má baviť a vtedy to je správne. Tvorivosť je mojou súčasťou a projekt Mobake je toho výsledkom. Veď aj náš prvý produkt nebol pre nič za nič motivačným :).

Práve v duchu inšpirácie a motivácie chcem, aby projekt rástol aj naďalej.

Patrik Jakš motivuje ľudí ekologickými, bambusovými kefkami. Viac si môžete prečítať aj tu.

Prelomový rok 2021

Minulý rok som cítil príležitosť posunúť Mobake smerom dopredu. Vzdal som sa stratégie budovania “sólo brandu” Mobake a začali sme naskladňovať na e-shop ďalšie značky. V tom čase som už mal mnohých priateľov z branže eko-značiek. Tam som aj začal – naskladnili sme jednoducho produkty od mojich kamošov, ktorých poznám a viem ako podnikajú. 

Celý koncept nového sortimentu e-shopu som mal asi viac v hlave ako na papieri. Jednoducho som naskladňoval produkty, ktoré mňa samého zaujímali, ktoré sám používam a mám ich skrátka rád. Všetko mi na začiatku doslova išlo “cez ruky” – nový tovar, vymýšľanie ekologického spôsobu balenia, zákaznícky servis,…

Na jeseň minulého roka som sa v kaviarni stretol s Milanom, zakladateľom a CEO značky Binchio. Nepovedal by som, že vďaka reklame sa z nás stanú spoločníci. Milan na mňa veľmi rýchlo zapôsobil ako dobrý biznis partner a navyše mi pripomínal starého kamaráta zo základky. Veľmi rýchlo sme začali intenzívne spolupracovať a dnes sú z nás nielen spoločníci v podnikaní, ale aj priatelia.

Vyplatilo sa: e-shop roka na Heureka

Koncom roka prišiel veľký úspech. Päť rokov budovania e-shopu prinieslo ovocie v podobe Ceny Heureky. Tých päť rokov ma stálo naozaj veľa síl, času a energie. To ale vyvažujú neoceniteľné skúsenosti, množstvo zážitkov, priateľstiev a partnerstiev (niektoré popisujem aj v tomto článku). Tiež som presvedčený, že Cena Heureky patrí každému, kto sa na obchode Mobake spolupodieľal a hlavne Vám – našim fanúšikom a zákazníkom, pre ktorých sme sa rozhodli budovať obchod pre ľudí s veľkým srdcom, kde na prvom mieste ste práve vy – naši zákazníci.

Patrik Jakš s cenou za e-shop roka na Heureka.
Patrik Jakš s cenou za e-shop roka na Heureka.

Prichádza kríza aj príležitosť

Koniec minulého roka 2021 bol ale pre mňa veľmi náročný – ukočírovať rast e-shopu s rodinou a ďalšími pracovnými projektmi sa ukázalo ako príliš veľké sústo. “Startupový život”, kedy sa expresnou rýchlosťou striedajú obdobia, keď si hore a potom dole, ma unavili. 

V jednu chvíľu som mal toho už dosť. Pohltila ma administratíva, operatíva – nákupy tovaru, riadenie skladu, účtovníctvo, emaily… Naopak, nemal som čas ani priestor na kreatívne činnosti, ktoré ma napĺňajú – tvorba videí, navrhovanie nových produktov, vymýšľanie zlepšovákov v obchode a hlavne –  na svoj osobný život.


V jednu chvíľu som sa rozhodol. Buď celú firmu predám alebo nájdem investorov a partnerov. Život priniesol tú druhú možnosť. Na jednom príjemnom letnom obede som sa spontánne rozhodol osloviť s ponukou partnerstva Milana z Binchio. V tom čase som už taktiež jednal o partnerstve s Tomášom, skúseným obchodníkom a taktiež Slovákom žijúcim v Prahe. A vyšlo to. Do firmy sme priniesli nový kapitál, novú energiu, nápady aj smerovanie.

V jednu chvíľu som mal toho už dosť. Pohltila ma administratíva, operatíva – nákupy tovaru, riadenie skladu, účtovníctvo, emaily… Naopak, nemal som čas ani priestor na kreatívne činnosti, ktoré ma napĺňajú – tvorba videí, navrhovanie nových produktov, vymýšľanie zlepšovákov v obchode a hlavne –  na svoj osobný život.
Patrik Jakš s novým business partnerom, Milanom Suchým z Binchio.com

Smerujeme k tisícke produktov na e-shope

Po úspešnom zavŕšení rokovaní s novými investormi a teraz už partnermi sme sa pustili s plným nasadením do práce.

Aktuálne intenzívne pracujeme na rozširovaní produktového soritmentu e-shopu Mobake. Tým, že sme sa presunuli do väčšieho skladu, vznikol zároveň priestor naskladniť omnoho viac produktov. Veľmi rýchlo smerujeme k prekročeniu takej psychologickej hranice tisíc zalistovaných produktov, pričom drvivú väčšinu chceme mať vždy fyzicky skladom. Tovar by mal byť čo najrýchlejšie u Vás doma. 

V Mobake stále vyrábame personalizované gravírovanie na bambusové zubné kefky. V predchádzajúcich rokoch sme napríklad spolupracovali s hudobnou skupinou Smola a hrušky.
V Mobake stále vyrábame personalizované gravírovanie na bambusové zubné kefky. V predchádzajúcich rokoch sme napríklad spolupracovali s hudobnou skupinou Smola a hrušky.

S partnermi sme sa zhodli, že toto zvyšovanie kvantity samozrejme nikdy nepôjde na úkor kvality. Stanovili sme si prísne princípy a kritéria, na základe ktorých vyberáme nové produkty. Medzi ne patrí najmä:

  • podpora lokálnych slovenských a českých značiek,
  • značky a produkty, ktoré vyberáme by mali byť vždy zamerané na kvalitu a dlhú životnosť,
  • úcta k prírode (dôraz na prírodné zloženie produktov), udržateľnosť (sledujeme ako sa značka správa k prírode, ku komunite, ako vystupujú jej zakladatelia a manažeri) a ďalšie,
  • tvorivosť – máme radi značky, ktoré sú originálne a prinášajú niečo nové – či už z hľadiska samotných produktov, alebo spôsobu, akým komunikujú, ako sa prezentujú. 

S radosťou sme tiež zaradili viac outdoorových produktov, pretože milujeme hory a pobyt v prírode. Na tento segment sa chceme sústrediť oveľa viac ako v minulosti. Milovníci zdravých nápojov iste ocenia, že rozširujeme čajový sortiment, prírodnú filtráciu vody a štýlové príslušenstvo na nápoje.

Samozrejme nezabúdame na rozvoj nových produktov vlastného brandu Mobake, ktorý vždy bude v centre našej pozornosti. Aj v tomto smere Ťa čakajú v najbližšej dobe veľké prekvapenia :). Pokojne sa podeľ, aký produkt, inovácia Ti na trhu chýba, aký produkt by Ti pomohol v živote. Daj nám do komentára vedieť.

Mobake je naďalej životný štýl, ale už nie len môj

Tieto kritériá nie sú “umelo nasadené”, ale sú v našej DNA. Na trhu sme už niekoľko rokov. Mnohých zakladateľov či manažérov ekologických značiek, ktoré nájdete na mobake.sk, poznáme osobne a sú to naši kamaráti. Chodíme na veľtrhy či výstavy, kde objavujeme ďalšie udržateľné značky s príbehom

Produkty z e-shopu sa musia páčiť hlavne nám a Vám prinášať úžitok. Často ich najprv sami skúšame a používame. Radi sledujeme wellness profily na Instagrame a ak sa nám niekto páči, oslovíme ho. To, čo nájdete na Mobake, je skratka životný štýl. Ale teraz už nielen môj, ale aj nových investorov a spoluzakladateľov – Milana a Tomáša. A taktiež kolegov a členov tímu.

Začína Nová Etapa.  Vízia ďalšieho rozvoja Mobake

Plány máme veľké. V horizonte najbližších mesiacov plánujeme expanziu do Česka a potom veríme, že aj na ďalšie trhy.

Chceme Vás (znovu) stretávať osobne oveľa častejšie – budeme teda znovu chodiť po výstavách, festoch a trhoch, ako za starých dobrých čias :).

Eko stánok – MOBAKE na festivale Grape.
Eko stánok – MOBAKE na festivale Grape.

Aj vďaka novej posile – Tomášovi (head of sales) – sme začali intenzívne prepájať ľudí a značky do širšej business komunity v Česku aj na Slovensku. Myšlienky o konkurencii sú pre obmedzených. My naopak veríme, že v jednote je sila a spoločne toho môžeme dosiahnuť oveľa viac. 

Plánujeme tiež vytvárať veľmi kvalitný multimediálny obsah. Dlhodobo sa venujem a rovnako aj Milan tvorbe kreatívneho obsahu v rámci svojich individuálnych projektov, takže máme na čom stavať.

Veľa vecí sa zmenilo, ale jedna nie

E-shop a značka Mobake prechádza obdobím veľkých zmien. Ale jedna vec sa nezmenila a nikdy nezmení – na prvom mieste ste vy – ľudia. Mobake je e-shop od ľudí a pre ľudí s veľkým srdcom.

Veríme, že veľké zmeny v Mobake, táto Nová Etapa, sú spôsobom ako môžeme aj my prispieť k širšej zmene, ktorú naša spoločnosť a planéta tak potrebuje.

Spolu dokážeme urobiť svet krajším miestom, pretože Mobake je e-shop pre ľudí s veľkým srdcom.
Spolu dokážeme urobiť svet krajším miestom, pretože Mobake je e-shop pre ľudí s veľkým srdcom.

Patrik Jakš, CEO Mobake. 

Shop roku Mobake