Preskočiť na obsah

Sila prírody počas chladných mesiacov: týchto 6 pomocníkov na imunitu oceníte

Blížia sa dni, ktoré všetci dobre poznáme: zvoní budík, vonku je ešte tma, vám je chladno a cítite, že na vás “čosi lezie”. Po období dovoleniek prichádza opäť kopa povinností, stresu a navyše nepríjemné studené počasie, vírusy a infekcie ohrozujú vašu imunitu. Našťastie nám sama príroda núka po tisícročia známe a overené tajomstvá odolnosti a dlhovekosti. Vitamín C, fermentované potraviny na podporu zdravia čriev, ale aj menej známe poklady z prírody ako moringa, reishi, či ašvaganda – počuli ste už o nich?

Vitamíny a podpora zdravých čriev

Zdravé črevá sú základom dobrej imunity. V našom jedálničku nájdeme veľa skvelých potravín, ktoré nám prirodzene pomôžu udržiavať si vyváženú črevnú mikroflóru. Veľkú silu majú fermentované potraviny, ako je kyslá kapusta, nakladaná zelenina, prípadne ázijská verzia v podobe pikantnej nakladanej zeleniny kimči.

Skvelým zdrojom prospešných baktérií je aj nápoj kombucha – čierny alebo zelený čaj s výťažkom takzvanej čajovej huby. Ide o zmes kvasiniek, rias a mikroorganizmov. Kombucha je perlivý nápoj s vysokým obsahom probiotík, antioxidantov, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Popíjanie kombuchy prospieva tráveniu, pomáha detoxikovať organizmus, má antibakteriálne účinky.

Suverénom a osvedčeným pomocníkom pri zvyšovaní imunity je vitamín C. Nájdeme ho v ovocí a zelenine, ale počas chladných mesiacov môže byť čerstvé ovocie či zelenina z lokálnych zdrojov ťažšie dostupné. Preto je fajn doplniť si vitamín C aj inak. Vysoký obsah vitamínu C má napríklad aj moringa, ktorá je jednou z rastlín s obrovským potenciálom pre zdravie človeka. Podobne ako huba reishi či ašvaganda.

Keď veda objavila účinky týchto nenápadných rastlín, rozšírilo sa ich spracovanie do podoby výživových doplnkov. Vo svete ich pestujú kontrolovane a ekologicky na plantážach, aby sa tak aj k nám dostali ich skvelé účinky.

Moringa – zázračný strom

Moringa oleifera, známa tiež ako „zázračný strom,“ je jednou z najvýživnejších rastlín na svete. Je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré sú esenciálne pre silný imunitný systém: jej sila je tak veľká, že dokáže pomôcť aj pri vážnych autoimunitných ochoreniach. Veľké množstvo vitamínu C v moringe podporuje tvorbu bielych krviniek, a tým zvyšuje schopnosť vášho tela bojovať proti infekciám. 

Okrem toho obsahuje aj vitamín A, zinok a železo, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému. Moringu môžete pridať do svojej stravy vo forme prášku alebo čaju, no veľmi praktické na každodenné užívanie sú tiež moringa kapsuly.

Reishi – huba nesmrteľnosti

Reishi (Ganoderma lucidum) je tradičným pomocníkom v čínskej medicíne. Obsahuje polysacharidy a betaglukány, ktoré podporujú produkciu imunitných buniek a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám. Reishi má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti chronickej zápalovej reakcii v tele. Hubu reishi môžete pohodlne užívať každý deň vďaka výživovému doplnku Botanic Reishi

Ašvaganda – prírodný adaptogén

Ašvaganda (Withania somnifera) je bylina, ktorá má v tradičnej ajurvédskej medicíne významné miesto. Na našom blogu sme jej už venovali samostatný článok. Je známa ako adaptogén, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu a zlepšuje celkovú odolnosť organizmu. Ašvaganda tiež stimuluje produkciu bielych krviniek a posilňuje imunitný systém. Okrem toho má aj protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri zvládaní infekcií. 

Zaradiť tieto výnimočné extrakty do každodenného života môžete aj primiešaním do svojich raňajok, smoothie, či džúsu. Stanú sa tak vašou každodennou rutinou, ktorá pomôže posilniť váš imunitný systém. Medzi výživové doplnky na imunitu patria aj acai berry, bobule z Amazónie známe pre vysoký obsah antioxidantov, vitamínov, vlákniny, nenasýtených mastných kyselín či esenciálnych aminokyselín. Acai berry je v našich končinách aj súčasťou chutných kaší, ale praktické je každodenné užívanie doplnku vo forme kapsúl – Botanic Acai, ktoré sú čisto prírodné a bez spojív či ďalších zbytočných aditív.

Podobne aj ašvagandu môžete užívať vo viacerých formách, no ašvaganda kapsule vám pomôžu udržiavať si pevnú rutinu a pravidelnosť, nemusíte nič vážiť a odmeriavať, či lúhovať. 

Ašvaganda je známa ako adaptogén, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu a zlepšuje celkovú odolnosť organizmu.

Nezabudnite však, že doplnky sami o sebe nestačia pre silnú imunitu. Mali by ste ich kombinovať s aktívnym a zdravým životným štýlom, plným pohybu, vyváženej stravy a dobrého spánku. Tiež by ste sa mali starať o svoju mentálnu pohodu, udržiavať si zdravú myseľ a držať na uzde stres.  Len tak urobíte maximum pre svoju odolnosť voči chorobám.

“Postarajte sa o svoje telo. Je to jediné miesto, kde musíte žiť.” To je výrok svetoznámeho priekopníka osobnostného rozvoja Jima Rohna, ktorý sa dokonale hodí ako bodka za týmto článkom, čo poviete?

Zdroje:

6 Science-Based Health Benefits of Moringa oleifera. https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-moringa-oleifera

Moringa oleifera Lam and its Therapeutic Effects in Immune Disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7773658/

6 Benefits of Reishi Mushroom (Plus Side Effects and Dosage). https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits

Effect of Ganoderma lucidum capsules on T lymphocyte subsets in football players on „living high-training low“. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18048435/

Health Benefits of Ashwagandha, Based on Research. https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha

Immunomodulatory Effect of Withania somnifera (Ashwagandha) Extract—A Randomized, Double-Blind, Placebo Controlled Trial with an Open Label Extension on Healthy Participants. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8397213/

Shop roku Mobake