Preskočiť na obsah

Moravoseed Uhorka Aikon F1 šalátová 0,5g

Semená Uhorky: Aikon F1 šalátová Semená Uhorky Aikon F1 - skorý výnosný hybrid stredného vzrastu s prevažne samičím kvitnutím, určený… Ukáž celý popis ↓

0,99 

Skladom

Odošleme už zajtra.

Kedy vám príde zásielka?
Odhadované dátumy pre doručenie na Slovensko.

Osobný odber už zajtra

DPD Pickup/Pickup Station Št. 25.7.

Kuriér GLS Št. 25.7.

Packeta Pi. 26.7.

Packeta na adresu Pi. 26.7.

Popis

Semená Uhorky: Aikon F1 šalátová

Semená Uhorky Aikon F1 skorý výnosný hybrid stredného vzrastu s prevažne samičím kvitnutím, určený na pestovanie na poli, ale aj vo fóliových krytoch. Plodytmavozelené, valcovité s riedkou bradavičnatosťou, dorastajúce do dĺžky 25 – 28 cm.

Ako vybrať správnu odrodu uhorky?

Semená vyberáme podľa toho, či plánujeme dopestovať iba uhorky na šalát alebo na zaváranie, či oboje. Uhorku šalátovú (C. sativus var. longus) pestujeme skôr v skleníkoch a fóliovníkoch, uhorku nakladačku (C. sativus var. viridis) vonku na záhone či v pareniskách.

V závislosti od odrody je dĺžka plodov nakladačiek v čase zberu 5 – 15 cm, v prípade šalátových uhoriek 15 – 30 cm i viac. Na šalát pritom môžeme využiť i trochu prerastené nakladačky. Robíme tak iba výnimočne, pretože ak plody včas neoberieme, obmedzí sa tvorba nových. Mladé plody sú zelené, na povrchu hladké alebo porastené hrubšími či jemnejšími ostňami. Počas dozrievania sa šupka vyfarbuje na žltúoranžovú, dužina stráca pružnosť, mäkne a mení chuť.

Príprava pôdy:

Na pestovanie oboch druhov uhoriek myslímena jeseň a záhon hlboko zrýľujeme, zapracujeme doň maštaľný hnoj alebo kompost, aby sa do jari dobre rozložil. Dávka na 10 m2 je 40 až 60 kg. Zároveň zapracujeme fosforečné hnojivo a polovičnú dávku draselného hnojiva v síranovej forme (K2SO4 – síran draselný, lebo uhorka neznáša prípravky na báze chlóru). Na jar pôdu jemne spracujeme a zapravíme zvyšok draselného hnojiva. Dusíkaté hnojivo na podporu rastu je najlepšie aplikovať postupne, tretinu pri jarnom spracovaní pôdy, druhú tretinu vo fáze 2 – 3 pravých listov a poslednú v čase hromadného kvitnutia a tvorby plodov.

Vhodné predplodinyhrach, fazuľa, cibuľa, pór, šalátová zelenina, ale i rajčiak, paprika, baklažán či zemiaky.

Osivo začína klíčiť pri 1213 °C. Optimálna teplota pôdy na klíčenie v hĺbke výsevu je 2530 °C. Plody nasadzuje najlepšie pri optimálnej nočnej teplote nad 15 °C v noci, pri jej poklese pod 10 °C prestane. Na teploty pod 10 °C spomaľuje rastlina rast a žltnú jej listy. Neznáša náhle zmeny teploty. Náročná je i na svetlo. Pestujeme ju na slnečnom mieste, chránenom pred vetrom. Vhodné sú výhrevné, hlinitopiesočnatéhlinité pôdy, priepustné a s vysokým obsahom živín.

 • Hmotnosť balenia: 0,5 g
 • Zber: VI-IX
 • Odporúčaný rozostup: 120×20 cm
 • Výsev do pôdy: V-VI
 • Výsev do skleníka: III-VI
 • Hĺbka výsevu: 2 cm

Viete že?

 • uhorka siata pochádza z Indie? Pestovala sa už 3000 rokov pred n. l. a pochutnávali si na nej už aj v starovekom Egypte. Vďaka Rimanom sa dostala do celej Európy, po objavení Nového Sveta i do Ameriky.
 • uhorka je aj medonosná rastlina a poskytuje pastvu pre včely?
 • samčie kvety kvitnú skôr ako samičie? Samičie kvety sa tvoria neskôr a najmä na bočnej stonke, preto rastliny zaštipujeme.
 • plody sa zberajú vlastne nedozreté za zelena? Prezreté plody sú žlté až oranžové a príliš mäkké.
 • deformácia a opadávanie mladých plodov je spôsobené extrémne vysokými teplotami a nízkou vzdušnou vlhkosťou?

Sme Mobake – obchod pre ľudí s veľkým 💛

Príbeh značky Mobake začal v roku 2016, kedy sme začali s Motivačnými (bambusovými) kefkami. Dnes na Mobake nájdeš stovky ekologických a prírodných produktov do domácnosti aj záhrady.

V komunikácii si zakladáme na priateľskom a osobnom prístupe. S mnohými našimi dodávateľmi sa poznáme osobne a aj ich produkty dokonale poznáme. Náš bambusový stánok môžeš nájsť aj na veľtrhoch a výstavách. Aj naďalej Ti chceme prinášať zaujímavé a užitočné produkty, ktoré ti budú dlho robiť radosť. Tešíme sa na tvoj názor a neváhaj nám poslať fotku s tvojím úsmevom 🙂

Semienka ti zabalíme bez plastov

Tvoj balíček dôkladne zabalíme do krabičky alebo obálky z recyklovaného papiera. Na lepenie používame výlučne papierovú, 100% recyklovateľnú pásku. Škatulku vyplníme pilinami zo smreka alebo recyklovaným papierom. Pri otváraní Ťa môže prekvapiť príjemná lesná vôňa.

Snažíme sa využiť všetko a byť takmer bez odpadu – preto veríme, že sa nepohneváš ak pri tvojom balíčku použijeme už použitú krabičku.  Na záver pridáme pečiatku s logom Mobake a s láskou pošleme.

Ďalšie informácie

Hmotnosť balenia:

0,5 g

Odporúčaný rozostup:

120×20 cm

Hĺbka výsevu:

2 cm

Shop roku Mobake