Preskočiť na obsah

Štartovací balíček pre domáci vermikompostér – Vermištart

Štartovací balíček pre domáci Vermikompostér Čo je tajomstvom úspešného kompostovania? Odhodlanie? Húževnatosť? Či vytrvalosť? Z každého trochu. V neposlednom rade… Ukáž celý popis ↓

Popis

Štartovací balíček pre domáci Vermikompostér

Čo je tajomstvom úspešného kompostovania? Odhodlanie? Húževnatosť? Či vytrvalosť? Z každého trochu. V neposlednom rade potrebujete to správne vybavenie (vermikompostér, dážďovkypodstielku, informácie), ktoré nájdete práve u nás v praktickom štartovacom balíčku.

Vermikompostér je nádoba, v ktorej sa odohráva čarovný proces premeny bioodpadov na hnojivo – vermikompost. Či je vermikompostér drevený, plastový, látkový, dizajnový alebo vyskladaný z plastových boxov, dážďovkám to je jedno. A môže byť aj vám, pokiaľ vermikompostér nechcete ako súčasť nábytku.

Naša kamoška dážďovka vám odkazuje: “Ver mi, dizajn nádoby nie je to najdôležitejšie! O konečnom úspechu rozhoduje predsa vytvorenie vhodných podmienok pre nás a našich kamošov kompostéri a to aj vďaka správnemu pomeru podstielky (uhlíkatých materiálov) a bioodpadu.”

Prečo Vermištart?

Jedným klikom pohodlne objednáte nevyhnutné súčasti úspešného vermikompostovania za zvýhodnenú cenu. Nie je dôležité v akej nádobe kompostujete, ale s akým obsahom ;-). A u nás nájdete tu najvyššiu kvalitu, o čom svedčia stovky recenzií našich zákazníkov.

VERMI – to je predsa jasné, vermes = latinsky červ, preto vermi kompostovanie.

ŠTART – lebo najlepšie začať s overenou kvalitou u nás

Pri kompostéroch môže byť dodacia doba o 1 deň dlhšia ako deklarovaná rýchlosť dodania (2-3 dni). Kompostéry odosielame z externého skladu nášho partnera 🙂

Čo obsahuje Vermištart?

Pripravili sme pre vás 2 varianty. Každý variant obsahuje násadu dážďoviekpodstielkunávod na založenie vermikompostéru a štartér – zabiehacie krmivo.

Varianty Komplet sa líšia (tak ako aj vermikompostéry, ktoré pre vás robíme s našou pridanou hodnotou) nasledovne:

 • V Komplete posielame neaklimatizované dážďovky v dvoch hmotnostiach (250g a 500g) v prepravnom substráte.

vermištart

Obsah štartovacieho balíčku:

1. Dážďovky – Novodobí domáci miláčikovia hodní vašej pozornosti

Na kompostovanie v bytovom kompostéri je nevyhnutné použiť dážďovky, ktoré poznáte
 pod názvom kalifornské dážďovky.

Sú praktickým domácim miláčikom, pretože:

 • nepĺznu, nemajú perie = žiadne alergie,
 • nesmrdia,
 • netreba ich venčiť ani kúpať,
 • jedia to, čo vy už nezjete,
 • nemajú radi svetlo,
 • majú radi izbovú teplotu,
 • nevylezú z kompostéra (len ak im ide o život),
 • za vašu starostlivosť vás odmenia 100% bio hnojivom – tuhým aj tekutým.

kalifornské dážďovky

2. Podstielka na chov dážďoviekVyvážená, ručne miešaná zmes uhlíkatých materiálov

Podstielka je nevyhnutnou súčasťou zakladania vermikompostéru. Čím lepšie vermikompostér založíte, tým lepšie sa vám v ňom budú udržiavať dobré podmienky (najmä vlhkosť, vzdušnosť a rôznorodosť materiálov) po celý čas vermikompostovania. Naša vlastná zmes z uhlíkatých materiálov je šikovným pomocníkom v celom procese kompostovania, nie len pri zakladaní vermikompostéru.

vermikompostér vermištart podstielka

Aké dôležité funkcie má naša podstielka?

 • pravidelný prísun uhlíka medzi dusíkatý materiál (bioodpad),
 • zabezpečuje rôznorodosť ekosystému,
 • pri správnom používaní je prevenciou proti premnoženiu mušiek,
 • vyrovnáva vlhkosť v kompostéri (ak je suchá),
 • vytvára prostredie vhodné k rozmnožovaniu dážďoviek,
 • ako pokrývka napomáha dážďovkám urýchľovať rozklad bioodpadov.

3. Návod na zloženie vermikompostéru

V návode sme pre vás bod po bode pripravili, ako úspešne založiť vermikompostér.

4. Štartér pre dážďovky – Zabiehacie krmivo

Štartér pre dážďovky – VERMIŠTART je exkluzívne zabiehacie krmivo pre hladké ubytovanie vašich dážďoviek v novom domčeku. Po založení vermikompostéru s podstielkou a dážďovkami, pre hladšiu aklimatizáciu dážďoviek a eliminovanie ich prípadných útekov ním posypte povrch podstielky a jemne povrchovo premiešajte. Dážďovkám zavonia natoľko, že nebudú mať potrebu skúmať okolie. Takýmto spôsobom efektívne aktivujete založené poschodie, kde sa postupne vytvorí funkčný ekosystém.

vermikompostér vermištart štartér

Najčastejšie otázky:

1. Koľko dážďoviek potrebujem na založenie vermikompostéru?

200g násada je minimálne množstvo (400-500ks dážďoviek) na založenie vermikompostéru štandarnej plochy ako môžeme poznať pri Urbalive, DIY alebo Economy. V prípade Urban Worm Bag je minimálne množstvo 500g (1000-1100ks dážďoviek). Aby sa mohli dážďovky začať rozmnožovať čo najskôr po aklimatizácii, potrebujú byť v minimálnom počte na danú plochu.

 

Všeobecne platí, čím viac dážďoviek od začiatku:

a) tým viac bioodpadov spracujú od prvého dňa (dážďovky spracujú polovicu svojej hmotnosti denne),

b) tým sa rýchlejšie namnožia na maximálny počet na danú plochu (dážďovka potrebuje od vyliahnutia po dospelosť cca 2 mesiace).

Vermikompostér Economy je ideálny spoločník pre začínajúcich kompost-majstrov. Interiérová nádoba, v ktorej dážďovky premenia rastlinné zložky z domácnosti na vermikompost a dážďovkový čaj. Získate tak vysoko kvalitné 100% organické hnojivo, ktoré je univerzálnym hnojivom pri pestovaní izbových alebo vonkajších rastlín. Vermikompostér Economy vás prekvapí svojou kompaktnosťou a aj v tej najmenšej kuchyni si nájde svoje miesto.

 

2. Koľko podstielky potrebujem na založenie vermikompostéru?

Množstvo podstielky závisí tiež od plochy vermikompostéru. Pri zakladaní vermikompostéru Urbalive (50x30cm) potrebujete približne 5-6 litrov podstielky. Vytvorte súvislú vrstvu hrubú 4-5 cm a jemne ju utlačte rukou.

 

3. Ako dlho mi vydrží 12L balenie podstielky?  

Podľa plochy vermikompostéru, množstva bioodpadov a množstva dážďoviek a tým pádom aj intenzity kŕmenia vám môže vydržať 12 litrov podstielky 60 až 90 dní.

Zvyšnú podstielku si nechajte uskladnenú v papierovom vreci od nás a majte ju vždy pred kŕmením poruke.

 

4. Koľko ma bude stáť podstielka na 1 celý rok, ak ju budem nakupovať od vás?  

Počas celého roku budete potrebovať podstielku v objeme približne 50-70 litrov. Množstvo závisí od intenzity kŕmenia a šikovnosti vás a vašich dážďoviek. Odporúčame nakupovať najvýhodnejšie 36-litrové balenie. Podstielka na celý rok vás môže stáť približne od 40 do 80€.

 

5. Dostanem návod na vermikompostovanie, keď si zakúpim štartovací balíček? 

Áno, súčasťou štartovacieho balíčka VERMIŠTART je návod „Zakladáme vermikompostér alebo ideme nasťahovať dážďovky“, v ktorom nájdete všetky podstatné informácie.

 

6. Do kedy musím založiť vermikompostér, keď mi prídu dážďovky?

Kompostér je ideálne založiť do 24 hodín od doručenia VERMIŠTARTU alebo najneskôr do 5 dní v prípade, že sú dážďovky v teplote cca 10 °C.

 

7. Kam umiestniť vermikompostér?

Kompostér ideálne umiestnite celoročne v interiéri – v kuchyni, špajzi, technickej miestnosti, na chodbe, v spoločných priestoroch, na medzi-poschodí, v pivnici či garáži. Môže byť súčasťou kancelárie, triedy či zasadačky.

Na terase či balkóne môže byť pri vonkajšej teplote od 15 do 30 ℃ (ideálne bez priameho slnečného svetla).

 

8. Ako funguje vermikompostovanie?

Dážďovky v spolupráci s mikroorganizmami rozkladajú kuchynský bioodpad spolu s doplnkovým uhlíkatým materiálom. Potrebujú na to tmu, primeranú teplotu (ideálne 20-25°C) a stabilný prísun čerstvého vzduchu. Bioodpad servírujeme dážďovkám vždy na povrch, odspodu dážďovky postupne do bioodpadu prichádzajú dážďovky a zanechávajú za sebou (resp. pod sebou) svoje výkaly – vermikompost.

 

Ak využívate viac-poschodový vermikompostér, pokiaľ sa naplní prvé (spodné) poschodie, pridá sa naň druhé poschodie a pokračuje sa kŕmením do druhého poschodia. Materiál v spodnom poschodí ešte zníži svoj objem, preto sa ubezpečte, že sa aj po znížení objemu stále dotýka dna druhého poschodia po celej ploche. Iba vtedy budú vedieť dážďovky postupne premigrovať do druhého poschodia.

 

Po naplnení druhého poschodia, môžete pridať tretie poschodie alebo vyprázdniť prvé, v ktorom po 3-6 mesiacoch od založenia získame hotový vermikompost – kvalitné hnojivo. Priebežne môžeme čapovať aj tzv. dážďovkový čaj (vermivýluh), ak na to máte prispôsobený vermikompostér a používať ho na výživnú zálievku pre vaše izbové rastlinky celoročne.

 

Ak využívate nádobu bez poschodí, no nemáte zospodu otvor na vyberanie vermikompostu (ako je to pri Urban Worm Bag-u), kŕmte dážďovky, kým máte v nádobe priestor. Odporúčame však udržiavať vo vermikompostéri takú vlhkosť, aby sa na jeho dne nezačala zhromažďovať voda. Mohli by sa v nej dážďovky utopiť a pri nedostatku vzduchu dochádza všeobecne k nepríjemnému zápachu, čo môže znehodnotiť aj výsledný vermikompost.

 

9. Sme 4-členná rodina, koľko bioodpadov spracujú dážďovky?

Dážďovky v ideálnych podmienkach spracujú polovicu svojej váhy za jeden deň. 500g dážďoviek teda spracuje cca 250g bioodpadov denne. Takéto množstvo spracovania dosiahnu, keď sa celý ekosystém poriadne zabehne. Od založenia to môže trvať niekoľko týždňov.

 

Pre štandardnú rodinu 4-člennú, ktorá nevarí na dennej báze, je vermikompostér Economy skvelým pomocníkom pri znižovaní množstva odpadov v domácnosti súbežne s výrobou skvelého domáceho hnojiva.

 

10. Ako kŕmiť dážďovky?

Kuchynský bioodpad rastlinného pôvodu s podstielkou ako uhlíkatým materiálom je ideálnym jedálničkom dážďoviek. Kŕmiť treba pravidelne, v primeranom množstve a nasledujúc jednoduché pravidlá (veľkosť kúskov, zloženie, vlhkosť, vzduch) a v súvislej vrstve hrubej max 3-4 cm.

 

Pozrite si nasledujúceho video a ak vám niečo nebude jasné, napíšte do komentárov. 

11. Čo robiť s vermikompostom, ktorý nám vznikne?

Vermikompost je jedno z najlepších prírodných hnojív pod slnkom. Môžete ho použiť:

 • pri sadení kvetov, stromov či kríkov – vlastných alebo verejných (vermikompost nie je odpad, môžete ním prihnojiť hoci aj stromček pri vašom paneláku),
 • na prihnojenie všetkých druhov rastlín, ktoré nepotrebujú špeciálne podmienky (vermikompost má pH neutrálne okolo 7,0),
 • na prihnojenie trávy, izbových rastlín či zeleninových priesad a okrasných kvetov (vermikompost je univerzálne hnojivo),
 • ak má vhodnú vlhkosť (nie je mokrý, ale ideálny sypký s minimom vlahy), môžeme ho uskladniť,
 • ak ho nepotrebujete, opýtajte sa susedov, známych či v rodine, určite sa niekto nájde, kto mu nájde využitie 😉

 

12. Ako kompostovať na slnečnom balkóne?

TIP #1: Ak máte balkón orientovaný na juh, vytvorte kompostéru v letných mesiacoch celodenný tieň, napríklad pomocou koberca či karimatky a vaše dážďovky prežijú aj tropické teploty.

 

TIP #2: Skladujte upravený bioodpad v chladničke alebo mrazničke a znížte dážďovkám teplotu v kompostéri vychladenými dobrotami 🙂 Zmrazený bioodpad odporúčame rozmraziť, dážďovky sú citlivé na vysokú zmenu teploty.

Ďalšie informácie

Hmotnosť dážďoviek:

250g, 500g

Objem podstielky:

12l, 24l

Návod na používanie:

Áno

Štartér pre dážďovky:

Áno

Objem a váha:

250g dážďoviek + 12l podstielka, 500g dážďoviek + 24l podstielka

Shop roku Mobake