Preskočiť na obsah

Plastia Vermikompostér Economy zelený

Prečo mať domáci vermikompostér Economy? Praktická nádoba, ktorá vyrobí vermikompost aj vo vašej domácnosti! Stačí si k nemu zabezpečiť dážďovky a… Ukáž celý popis ↓

76,90 

Skladom

Odošleme do pondelka 29.4..

Kedy vám príde zásielka?

Osobný odber Po. 29.4.

DPD Pickup/Pickup Station Št. 2.5.

Kuriér GLS Št. 2.5.

Packeta Pi. 3.5.

Packeta na adresu Pi. 3.5.

Odhadované dátumy pre SK.

Popis

Prečo mať domáci vermikompostér Economy?

Praktická nádoba, ktorá vyrobí vermikompost aj vo vašej domácnosti! Stačí si k nemu zabezpečiť dážďovky a uhlikatý materiál, dve nevyhnutné súčasti úspešného vermikompostovania a začať.

  • kompostovanie bez zápachu (s vôňou lesa, pivnice či zemiakov),
  • domáce hnojivo v tuhom aj tekutom stave (vermikompost a dáždovkový čaj),
  • dážďovky ako novodobí domáci miláčikovia,
  • praktická, kompaktná a dizajnová nádoba v 2 farebných variantách.

Premeňte odpad na niečo užitočné

Začnite kompostovať vo vermikompostéri Economy a vyrábajte si zo svojich šupiek domáce hnojivo! Kompostovanie za pomoci dážďoviek, tzv. vermikompostovanie považujeme za najefektívnejšiu recykláciu na svete. Prečo? V mieste vzniku bioodpadov dochádza k nevytváraniu odpadu, ale jeho premene na superhnojivo v kilogramoch ročne. To všetko vo vašej domácnosti.

Naozaj sa to dá všade a my máme všetko, čo potrebujete:

  • dážďovky na kompostovanie tzv. kalifornské,
  • podstielku na založenie aj chov,

Alebo si ku vermikompostéru objednajte praktický štartovací balíček VERMIŠTART podľa vlastného výberu.

  • nimbový olej proti muškám,
  • dolomitický vápenec na zníženie pH,
  • štartér pre dážďovky,

Alebo si ku vermikompostéru objednajte lekárničku vermikompostéru VERMIREŠTART podľa vlastného výberu.

  • skúsenosti,
  • úsmev a trpezlivosť 🙂

Vermikompostér sa skladá z následujúcich častí:

  • plastové veko 1 ks
  • rámik poschodia 2 ks
  • kompostovacie poschodie 2 ks
  • rámik filtračného sita 1 ks
  • filtračná textília 3 ks
  • filtračné sito – hlavný diel 1 ks
  • spodný diel 1 ks
  • nohy 4 ks

Najčastejšie otázky

1. Koľko dážďoviek potrebujem na založenie vermikompostéru?

200g násada je minimálne množstvo (400-500ks dážďoviek) na založenie vermikompostéru štandarnej plochy ako môžeme poznať pri Urbalive, DIY alebo Economy. V prípade Urban Worm Bag je minimálne množstvo 500g (1000-1100ks dážďoviek). Aby sa mohli dážďovky začať rozmnožovať čo najskôr po aklimatizácii, potrebujú byť v minimálnom počte na danú plochu.

Všeobecne platí, čím viac dážďoviek od začiatku:

a) tým viac bioodpadov spracujú od prvého dňa (dážďovky spracujú polovicu svojej hmotnosti denne),

b) tým sa rýchlejšie namnožia na maximálny počet na danú plochu (dážďovka potrebuje od vyliahnutia po dospelosť cca 2 mesiace).

Vermikompostér Economy je ideálny spoločník pre začínajúcich kompost-majstrov. Interiérová nádoba, v ktorej dážďovky premenia rastlinné zložky z domácnosti na vermikompost a dážďovkový čaj. Získate tak vysoko kvalitné 100% organické hnojivo, ktoré je univerzálnym hnojivom pri pestovaní izbových alebo vonkajších rastlín. Vermikompostér Economy vás prekvapí svojou kompaktnosťou a aj v tej najmenšej kuchyni si nájde svoje miesto.

2. Koľko podstielky potrebujem na založenie vermikompostéru?

Množstvo podstielky závisí tiež od plochy vermikompostéru. Pri zakladaní vermikompostéru Urbalive (50x30cm) potrebujete približne 5-6 litrov podstielky. Vytvorte súvislú vrstvu hrubú 4-5 cm a jemne ju utlačte rukou.

3. Ako dlho mi vydrží 12L balenie podstielky?  

Podľa plochy vermikompostéru, množstva bioodpadov a množstva dážďoviek a tým pádom aj intenzity kŕmenia vám môže vydržať 12 litrov podstielky 60 až 90 dní.

Zvyšnú podstielku si nechajte uskladnenú v papierovom vreci od nás a majte ju vždy pred kŕmením poruke.

4. Koľko ma bude stáť podstielka na 1 celý rok, ak ju budem nakupovať od vás?  

Počas celého roku budete potrebovať podstielku v objeme približne 50-70 litrov. Množstvo závisí od intenzity kŕmenia a šikovnosti vás a vašich dážďoviek. Odporúčame nakupovať najvýhodnejšie 25-litrové balenie. Podstielka na celý rok vás môže stáť približne od 40 do 80€.

5. Dostanem návod na vermikompostovanie, keď si zakúpim štartovací balíček? 

Áno, súčasťou štartovacieho balíčka VERMIŠTART je návod „Zakladáme vermikompostér alebo ideme nasťahovať dážďovky“, v ktorom nájdete všetky podstatné informácie.

6. Do kedy musím založiť vermikompostér, keď mi prídu dážďovky?

Kompostér je ideálne založiť do 24 hodín od doručenia VERMIŠTARTU alebo najneskôr do 5 dní v prípade, že sú dážďovky v teplote cca 10 °C.

7. Kam umiestniť vermikompostér?

Kompostér ideálne umiestnite celoročne v interiéri – v kuchyni, špajzi, technickej miestnosti, na chodbe, v spoločných priestoroch, na medzi-poschodí, v pivnici či garáži. Môže byť súčasťou kancelárie, triedy či zasadačky.

Na terase či balkóne môže byť pri vonkajšej teplote od 15 do 30 ℃ (ideálne bez priameho slnečného svetla).

8. Ako funguje vermikompostovanie?

Dážďovky v spolupráci s mikroorganizmami rozkladajú kuchynský bioodpad spolu s doplnkovým uhlíkatým materiálom. Potrebujú na to tmu, primeranú teplotu (ideálne 20-25°C) a stabilný prísun čerstvého vzduchu. Bioodpad servírujeme dážďovkám vždy na povrch, odspodu dážďovky postupne do bioodpadu prichádzajú dážďovky a zanechávajú za sebou (resp. pod sebou) svoje výkaly – vermikompost.

Ak využívate viac-poschodový vermikompostér, pokiaľ sa naplní prvé (spodné) poschodie, pridá sa naň druhé poschodie a pokračuje sa kŕmením do druhého poschodia. Materiál v spodnom poschodí ešte zníži svoj objem, preto sa ubezpečte, že sa aj po znížení objemu stále dotýka dna druhého poschodia po celej ploche. Iba vtedy budú vedieť dážďovky postupne premigrovať do druhého poschodia.

Po naplnení druhého poschodia, môžete pridať tretie poschodie alebo vyprázdniť prvé, v ktorom po 3-6 mesiacoch od založenia získame hotový vermikompost – kvalitné hnojivo. Priebežne môžeme čapovať aj tzv. dážďovkový čaj (vermivýluh), ak na to máte prispôsobený vermikompostér a používať ho na výživnú zálievku pre vaše izbové rastlinky celoročne.

Ak využívate nádobu bez poschodí, no nemáte zospodu otvor na vyberanie vermikompostu (ako je to pri Urban Worm Bag-u), kŕmte dážďovky, kým máte v nádobe priestor. Odporúčame však udržiavať vo vermikompostéri takú vlhkosť, aby sa na jeho dne nezačala zhromažďovať voda. Mohli by sa v nej dážďovky utopiť a pri nedostatku vzduchu dochádza všeobecne k nepríjemnému zápachu, čo môže znehodnotiť aj výsledný vermikompost.

9. Sme 4-členná rodina, koľko bioodpadov spracujú dážďovky?

Dážďovky v ideálnych podmienkach spracujú polovicu svojej váhy za jeden deň. 500g dážďoviek teda spracuje cca 250g bioodpadov denne. Takéto množstvo spracovania dosiahnu, keď sa celý ekosystém poriadne zabehne. Od založenia to môže trvať niekoľko týždňov.

Pre štandardnú rodinu 4-člennú, ktorá nevarí na dennej báze, je vermikompostér Economy skvelým pomocníkom pri znižovaní množstva odpadov v domácnosti súbežne s výrobou skvelého domáceho hnojiva.

10. Ako kŕmiť dážďovky?

Kuchynský bioodpad rastlinného pôvodu s podstielkou ako uhlíkatým materiálom je ideálnym jedálničkom dážďoviek. Kŕmiť treba pravidelne, v primeranom množstve a nasledujúc jednoduché pravidlá (veľkosť kúskov, zloženie, vlhkosť, vzduch) a v súvislej vrstve hrubej max 3-4 cm.

Pozrite si nasledujúceho video a ak vám niečo nebude jasné, napíšte do komentárov.

11. Čo robiť s vermikompostom, ktorý nám vznikne?

Vermikompost je jedno z najlepších prírodných hnojív pod slnkom. Môžete ho použiť:

  • pri sadení kvetov, stromov či kríkov – vlastných alebo verejných (vermikompost nie je odpad, môžete ním prihnojiť hoci aj stromček pri vašom paneláku),
  • na prihnojenie všetkých druhov rastlín, ktoré nepotrebujú špeciálne podmienky (vermikompost má pH neutrálne okolo 7,0),
  • na prihnojenie trávy, izbových rastlín či zeleninových priesad a okrasných kvetov (vermikompost je univerzálne hnojivo),
  • ak má vhodnú vlhkosť (nie je mokrý, ale ideálny sypký s minimom vlahy), môžeme ho uskladniť,
  • ak ho nepotrebujete, opýtajte sa susedov, známych či v rodine, určite sa niekto nájde, kto mu nájde využitie.

12. Ako kompostovať na slnečnom balkóne?

TIP #1: Ak máte balkón orientovaný na juh, vytvorte kompostéru v letných mesiacoch celodenný tieň, napríklad pomocou koberca či karimatky a vaše dážďovky prežijú aj tropické teploty.

TIP #2: Skladujte upravený bioodpad v chladničke alebo mrazničke a znížte dážďovkám teplotu v kompostéri vychladenými dobrotami 🙂 Zmrazený bioodpad odporúčame rozmraziť, dážďovky sú citlivé na vysokú zmenu teploty.

 

Ďalšie informácie

Farba

Zelená

Rozmer

38x38x38cm

Shop roku Mobake