Preskočiť na obsah

Matcha – Zelený čaj, prášok 50g

Matcha Zelený čaj Matcha, tiež mletý čaj, alebo Matcha tea je tradičný japonský mletý čaj. Najčastejšie je vytvorený zo špeciálnych odrôd zeleného čaju. Matcha je využívaná… Ukáž celý popis ↓

9,20 

Vypredané

Naskladníme čoskoro.

Popis

Matcha Zelený čaj

Matcha, tiež mletý čaj, alebo Matcha tea je tradičný japonský mletý čaj. Najčastejšie je vytvorený zo špeciálnych odrôd zeleného čaju. Matcha je využívaná už po stovky rokov k zenovým budhistickým ceremóniám. Zo začiatku sa zelený čaj používal len ako elixír na liečbu opuchov, horúčky a podobných ochorení. Zápisy hovoria, že semienka zeleného čaju priviezol do Číny japonský veľvyslanec počas vlády dynastie Tang. Bol využívaný šľachtou ako tonikum.

 

V roku 1191 však prišla revolúcia v užívaní zeleného čaju. Japonský zenový majster Eisai sa vrátil z Číny a priviezol nový spôsob pitia zeleného čaju. Nie lístky, ale nadrvený prášok rozmiešal vo vode a pil ho ako nápoj, nie ako liečivo. To sa veľmi rýchlo rozšírilo k cisárovi a jeho najbližším. Neskôr si tento zvyk prevzali aj samuraji.

 

Títo bojovníci, zaviazaní chrániť panovníka, si tak vniesli trochu pokoja do svojich inak nebezpečných životov. Tým vznikol rituál zeleného čaju, ktorý sa zachoval až do dnes. Avšak Matcha sa dnes používa k mnohým ďalším veciam – napríklad v gastronómii, ako prísada do jedla. Čaj má svojich niekoľko unikátnych faktov, s ktorými sa zoznámime.

Príprava Matchy

Matcha je pomerne náročná na prípravu. Navyše k nej potrebujeme hneď niekoľko nástrojov, bez ktorých by to nešlo. Prvým je Chawan, čo je prakticky čajová miska. Ďalší nástroj, chasen, je bambusová metlička, ktorou sa čaj šľahá. Nemali by sme používať vodu z kohútika. Tvrdá voda neposkytne tak dobrý základ pre chuť čaju. Mali by sme teda mať mäkkú minerálnu vodu, najlepšie z obchodu. V tejto chvíli máme všetko, čo budeme potrebovať. V prvom kroku by sme mali naliať horúcu vodu do misky a tým ju nahriať. Vodu následne vylejeme misku vysušíme. V ďalšom kroku preosejeme jednu čajovú lyžičku Matchy cez nerezové sitko, aby sme ju tam prevzdušnili.

Do nasypané Matchy nalejeme trošku vody s teplotou 80 stupňov Celzia. Vezmeme chasen metličku a Matchu jemne premasírujme, čím sa spoja. Následne vlejeme zvyšok vody o stále rovnakej teplote. Ďalší krok je pre prípravu kritický – vezmeme chasen a vrtkýmirýchlymi a trhavými pohybmi našľaháme čaj. Je nutné, aby pohyby smerovali od stredu smerom do strán. Toto šľahanie trvá niekoľko desiatok sekúnd. Nezabudnime vyťahovať metličku veľmi opatrne, aby sme tak neporušili penu, ktorá pri šľahaní vznikla. Čaj je teraz pripravený na pitie. Ako chutí a vyzerá?

Nálev a chuť

Klasické zelené čaje sú trochu dožlta. To nie je problém Matchi. Keďže je mletá na kameňoch, nespáli sa a tým si zachová zelenú farbu. Nálev je smaragdovo zelený. Vďaka pôvodu z Japonska je čaj sladký a veľmi jemný, čo spôsobujú L-theanonové aminokyseliny a rastlinnou vlákninou.

Ako účinkuje čaj Matcha?

To, že ho pili ľudia ako tonikum, má svoje opodstatnenie. Čaj je namletý, teda ho konzumujeme celý. Nejedná sa o odvar z lístkov. Tým do seba dostávame viac aktívnych látok, ktorými sú, napríklad vitamínyminerályaminokyselinyantioxidanty, ale aj takzvaný teofylín, ktorý je považovaný za kardiostimulant. Zvyšuje tak srdcový tep a podporuje lepšie prekrvenie organizmu. Antioxidanty pôsobia proti voľným radikálom, tým podporujú náš imunitný systém a celkovú obranyschopnosť. Je dokázané aj pôsobenie na hladinu cholesterolu v krvi a ďalšie účinky. Mohli by sme si spomenúť ešte jeden, ktorý je pre nás pomerne podstatný.

Matcha tea na chudnutie

Mnoho ľudí hľadá v dnešnej dobe pomocníka na chudnutie. Matcha chudnutie síce nespôsobuje, dokáže v ňom však nepriamo pomôcť. Ide predovšetkým o obsah teofylínu a ostatných látok. Zvýši sa srdcová činnosť, urýchli metabolizmus a zvýši termogenézu. Tým poskytne lepšie podmienky pre chudnutie. Podstatná časť je ale na nás. Musíme nasadiť vyváženú a zdravú stravu doplnenú o nevyhnutný pohyb. Matcha je len doplnok.

Matcha zmrzlina

Ako sme už spomenuli, je možné použiť Matchu aj ako ingredienciu pre varenie. Jednou z možností je takzvaná Matcha zmrzlina. Na jej prípravu budeme potrebovať 3 vajcia, 80g cukru, 1 šľahačku, 2 polievkové lyžice Matcha Tea, kôru z polovice pomaranča, škoricu a pár kvapiek pomarančovej šťavy. V miske sa rozmieša Matcha s lyžičkou cukru. Z vajec a zvyšku cukru sa vyšľahá vaječná pena a pridá zvyšok ingrediencií. Všetko sa následne zmieša a rozšľahá na penu. V novej miske sa rozšľahá šľahačka a všetko sa vmieša do peny. Nalejeme do nádoby a vložíme do mrazničky na päť hodín. Po uplynutí doby je zmrzlina pripravená na konzumáciu.

Zabalíme ti to bez plastov

Tvoj balíček dôkladne zabalíme do krabičky alebo obálky z recyklovaného papiera. Na lepenie používame výlučne papierovú, 100% recyklovateľnú pásku. Škatulku vyplníme pilinami zo smreka alebo recyklovaným papierom. Pri otváraní Ťa môže prekvapiť príjemná lesná vôňa.

Snažíme sa využiť všetko a byť takmer bez odpadu – preto veríme, že sa nepohneváš ak pri tvojom balíčku použijeme už použitú krabičku.  Na záver pridáme pečiatku s logom Mobake a s láskou pošleme.

Ďalšie informácie

Krajina pôvodu:

Čína, Yunnan

Zber:

Prvý zber

Gramáž:

50g

Balenie:

Papierový obal s klipom

Shop roku Mobake