Preskočiť na obsah

Kotvičník vňať (Tribulus Terrestris) – bylina

Kotvičník vňať (Tribulus Terrestris) - bylina - niekto mu hovorí rastlinná modrá pilulka, inde sa dočítame o životobudičovi. Kotvičník zemný… Ukáž celý popis ↓

Popis

Kotvičník vňať (Tribulus Terrestris) – bylina – niekto mu hovorí rastlinná modrá pilulka, inde sa dočítame o životobudičovi. Kotvičník zemný každopádne obsahuje vysokú hladinu fytosterolov, ktoré pozitívne ovplyvňujú plodnosť, libido a funkciu prostaty. Športovcom môže zvýšiť výkonnosť, pracovne vyťaženým ľuďom pomáha od stresu, nespavosti a podráždenosti. Napriek tomu, že je obsiahnutý v mnohých potravinových doplnkoch, obľuba čistej byliny stále rastie.

 

Zloženie

Kotvičník zemný 100%

 

Nálev a chuť byliny

Odvar z kotvičníka zemného má žltkastú farbu a veľmi príjemnú, bylinnú vôňu. Chuť je trochu drsnejšia, zemitá, horkastá. V prípade nevyhnutnosti ju možno zjemniť medom, nerafinovaným cukrom alebo steviou. Nálev z kotvičníka má svetlú, žltozelenú farbu.

Pôvod byliny

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris Linné) je jednoročná bylinka so žltými kvetmi a krátkymi listami. Byľ býva 10-60 cm dlhá, ale leží pri zemi. Rastlina sa prirodzene vyskytuje v Európe, Ázii, Afrike, Austrálii. Nájsť ju môžeme pozdĺž riek, v záhradách, na prímorských pieskoch, ale aj v stepiach a polopustinách. Veľmi dobre prospieva aj v Českej republike, pred príchodom zimy sa odporúča celá rastlina zožať.

 

Kotvičník sa pestuje a zberá pre vňať, k príprave liečivých preparátov sa používa ale aj koreň, využiť sa dajú aj semená a kvety. Pri zbere sa rastlina vyberie zo zeme celá, vňať sa suší zvlášť. Následne je drvená a ukladaná na suché a tienisté miesto.

 

Český herbár z roku 1899 popisuje kotvičník názvom Nadseda: „… lodyha vetvená jest guľatá, kvety žlté sú 5 mm. Rastliny tie užíva sa ako liek očný; tiež hnačke, krvotoku a neduhov ústrojenstva močového … „.

 

Návod na prípravu

  1. Kotvičník zalejte vodou s teplotou 100 °C v pomere 1 čajové lyžičky na 2-2,5 dl.
  2. Necháme lúhovať po dobu 15 minút.
  3. Potom scedíme.
  4. Pri odporúčanej dávke 2-4 šálok denne vždy pripravte nový pohár.

Zabalíme ti to bez plastov

Tvoj balíček dôkladne zabalíme do krabičky alebo obálky z recyklovaného papiera. Na lepenie používame výlučne papierovú, 100% recyklovateľnú pásku. Škatulku vyplníme pilinami zo smreka alebo recyklovaným papierom. Pri otváraní Ťa môže prekvapiť príjemná lesná vôňa.

 

Snažíme sa využiť všetko a byť takmer bez odpadu – preto veríme, že sa nepohneváš ak pri tvojom balíčku použijeme už použitú krabičku.  Na záver pridáme pečiatku s logom Mobake a s láskou pošleme.

Ďalšie informácie

Krajina pôvodu

Chuť

Zemitá, horkastá

Pre deti

Nie

Balenie

25g, 50g, 100g

Shop roku Mobake