Preskočiť na obsah

Guarana – Prášok zo semien 200g

Guarana prášok zo semien 200g Paulínia nápojová, ani Paullinia cupana nám moc nepovie. Hoci sa jedná o slovenský a latinský názov jednej veľmi známej rastliny, narazili… Ukáž celý popis ↓

8,80 

Skladom

Odošleme už zajtra.

Kedy vám príde zásielka?

Osobný odber už zajtra

DPD Pickup/Pickup Station Ut. 5.3.

Kuriér GLS Ut. 5.3.

Packeta St. 6.3.

Packeta na adresu St. 6.3.

Odhadované dátumy pre SK.

Popis

Guarana prášok zo semien 200g

Paulínia nápojová, ani Paullinia cupana nám moc nepovie. Hoci sa jedná o slovenský a latinský názov jednej veľmi známej rastliny, narazili by sme naň len v odbornej literatúre. Omnoho častejší a známejší je tak názov Guarana. Jedná sa o popínavú drevnatú rastlinu dosahujúcu výšku až 12 metrov. Jej listy sú striedavé a oválneho tvaru. Najviac nás budú však zaujímať semená. Ani nie tak z hľadiska pestovateľského, to by v našich podmienkach nebolo možné, skôr kvôli ich účinkom na naše telo.

 

Semená sa prezývajú oči džungle, za čo je priamo zodpovedný ich vzhľad. Kvet je bielej až zelenkastej farby s červeným jadrom. Červený obal po odkvitnutí praskne a na svet vykukne hnedé alebo čierne semeno obalené bielou dužinou. V tomto stave pripomína oko (niekedy sa prezýva ako brazílske kakao). Je to najskôr práve vzhľad, ktorý dal príčinu ku vzniku legendy viažucej sa ku Guarane.

 

Podľa prastarej legendy kmeňa Sater-Maué, kdesi dávno zabila neľudská entita v podobe hada milované dieťa. To prinieslo nepokoj v radoch dedinčanov. Aby ich utíšil, vzal jeden z bohov oči dieťaťa a zasadil ich. Z pravého, ktoré zasadil do dediny, vyrástla zdomácnená Guarana. Z ľavého, zasadeného v džungli, vyrástla divoká Guarana. Dedinčania plody uctievajú, považujú ich za posvätné. Do dnes sa z nich vyrába nápoj a odvar. Prečo? Práve kvôli účinkom, ktoré má. Aké to sú?

 

Po prvýkrát si účinky všimol misionár Joao Felipe Bettendorf v 17. storočí. Pôsobil v jednej misii na brehu rieky Maués, tunajší dedinčania prejavovali nevídané známky vitality, ale aj aktivity a bdelosti. Začal sa zaujímať o pôvod týchto účinkov. Vďaka tomu podal na konci 17. storočia písomnú správu, kde priamo popisuje účinky brazílskej Guarany. Vďaka tomu sa dostali semená do rúk botanikovi Theodoru von Martisovi. Tomu sa podarilo okolo roku 1700 izolovať zvláštnu kryštalickú látku, ktorú nazval guaranín. Látka bola postupom času premenovaná na Kofeín, ako ju poznáme dodnes. Nastáva teraz otázka – čo sú to za účinky, ktoré urobili z Guarany tak známy produkt?

 

Zloženie Guarany

Najdôležitejšími zložkami Guarany sú predovšetkým takzvané kardiostimulanty teobromínteofylín a hlavne – kofeín. Medzi ďalšie môžeme považovať trieslovinyalkaloidyškrob a ďalšie. Maximálne indikovaná dávka nie tak vysoká, aby sme si museli znižovať nutričné hodnoty typu sacharidy, tuky, bielkoviny a ďalšie. Látky, ktoré sme si zmienili hneď na začiatku sú pre nás však najdôležitejšie. Sú to práve ony, ktoré majú na svedomí hlavné účinky.

Účinky Guarany

Dobre známe sú účinky kofeínu. Jedná sa o alkaloidstimulant, ktorý pôsobí na našu centrálnu nervovú sústavu. Dokáže tak oddialiť pocit únavy, zbystriť naše zmysly a dodať stratenú vitalitu. Urýchľuje totiž, mimo iného, i náš metabolizmus, čo je veľmi dôležité. K tomu účinkujú i kardiostimulanty, teda látky, ktoré urýchľujú náš srdcový rytmus a tým dopomáhajú k lepšiemu prekrveniu celého tela. Týmito látkami sú teobromín a teofylín. Teofylín najviac pôsobí ako ľahké antiseptikum. Ďalšími látkami sú napríklad triesloviny, ktoré pomáhajú pri hnačkách. Stimulačný účinok, ktorý Guarana ponúka sa dá veľmi dobre využiť, napríklad pri vodičochštudentoch alebo ľuďoch s vyšším pracovným nasadením. Guarana navyše zlepšuje pamäť, čo je taktiež pozitívne. Ponúkajú sa hneď dva účinky, ktoré sa dajú spomenúť.

Guarana na chudnutie

Pri mnohých produktoch vznikla domnienka, že priamo spôsobujú chudnutie. Inak to, bohužiaľ, nie je ani pri Guarane. Táto domnienka je však mylná. Tvrdenie by sa dalo upresniť takto – Guarana nepriamo podporuje chudnutie. Čo rastlina vie, je urýchliť náš metabolizmus, čo je prakticky jedna z podmienok chudnutia. Tým, že sa urýchli metabolizmus, sa lepšie odbúravajú tukové bunky, ktoré môžu byť rýchlejšie spracované zo strany tela. To je tak jediné, čo by sme mohli ku chudnutiu a Guarane povedať. Pokiaľ teda ku zdravej a vyváženej strave pridáme trochu pohybu a Guaranu, bude sa nám chudnúť dobre.

Proti únave – Guarana!

Pri únave sa nám postupne znižuje mozgová činnosťmetabolizmus sa spomaľuje a telo upadá do fázy, kedy nemáme už na nič silu, vitalita je preč a vnímanie sa dostáva na bod mrazu. Kofeín spolu s treobromínom a teofylínom dokážu tento proces odvrátiť. Naštartujú metabolizmus a opäť zrýchlia mozgovú činnosť. Vďaka tomu sa pocit únavy oddiali a my môžeme normálne fungovať. Guarana so svojimi aktívnymi látkami je teda skvelá proti únave. Nič sa ale nesmie preháňať!

Vedľajšie účinky užívania

Keby sme úmyselne prevyšovali dávkovanie Guarany, môže dôjsť k takzvanému predávkovaniu kofeínom. To sa prejavuje nespavosťouporuchami spánku, ale taktiež zmenami nálad a podráždenosťou. Mali by sme teda vždy dodržiavať dávkovanie, aby sme tomuto problému predišli. Dajme pozor na užívanie počas tehotenstva a kojenia. Do týchto období kofeín nepatrí. Rovnako, ak máme problémy s vysokým krvným tlakom alebo kardiovaskulárnym systémom.

Aká je denná dávka?

Za ideálnu dennú dávku sa považuje pri bežnom prášku zo semien 5 gramov (5x odmerka 1g). To predstavuje zhruba jedna kávová lyžička. Na každého účinkuje Guarana inak, preto by sme mali začať na nižších dávkach.

Ako najepšie užívať?

Pri prášku sa javí ako najlepšie rozmiešanie vo vode. Môžeme rovnako aj zaliať horúcou vodou a vytvoriť tak odvar.

Odvar pre dobré ráno

Pokiaľ by sme chceli obmedziť prísun kávy, môžeme ju nahradiť odvarom z Guarany. Stačí na to denná dávka 5 gramov zaliatych cca 200 mililitrami horúcej vody. Guarana je omnoho zdravšia ako káva. Obsah látok zaručuje lepší priebeh a pozvoľnejší nástup účinkov. Navyše obsahuje viac kofeínu, až 8 % oproti káve, ktorá má väčšinou okolo 2 %. Predstavuje tak omnoho lepšiu variantu.

Ako kombinovať?

Guarana je síce skvelá, ale na druhej strane, bohužiaľ, jej účinky nastupujú až neskôr. V tom sa líši Cola nitida alebo Cola acuminata. Ich účinky, naopak, prichádzajú rýchlo, ale rýchlo aj zmiznú. Skvelo sa teda dopĺňajú. V okamihu, keď konči Cola, Guarana nastupuje. Touto kombináciu získame skvelý prostriedok proti únave.

Zabalíme ti to bez plastov

Tvoj balíček dôkladne zabalíme do krabičky alebo obálky z recyklovaného papiera. Na lepenie používame výlučne papierovú, 100% recyklovateľnú pásku. Škatulku vyplníme pilinami zo smreka alebo recyklovaným papierom. Pri otváraní Ťa môže prekvapiť príjemná lesná vôňa.

Snažíme sa využiť všetko a byť takmer bez odpadu – preto veríme, že sa nepohneváš ak pri tvojom balíčku použijeme už použitú krabičku.  Na záver pridáme pečiatku s logom Mobake a s láskou pošleme.

Ďalšie informácie

Krajina pôvodu:

Brazília

Gramáž:

200g

Balenie:

Papierový obal, Doypack

Shop roku Mobake