Viete o tom, že burinu, ktorá vám rastie v záhrade nemusíte vyhadzovať? Takmer s istotou vieme povedať, že pôjde o liečivú rastlinu. Svoje by vám o tom mohla porozprávať naša Izi, ktorá sa bylinkám a záhradkarčeniu venuje už niekoľko rokov. V tomto článku si preto budete môcť prečítať o liečivých bylinkách, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Aké to sú? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Bylinky, ktoré zvládne vypestovať aj začiatočník
Tieto bylinky si stačí zasadiť v záhrade raz. Potom vám už v záhonoch budú každú jar robiť radosť bez zbytočného hnojenia. Stačí iba občasná zálievka a slnečné stanovisko. Ak budete bylinky pravidelne zastrihávať, odvďačia sa vám hustou úrodou – to vám zaručujeme 🙂.
Mäta a medovka ako absolútny základ v záhrade
U nás doma rastie mäta dokonca ako burina. Viete aký je rozdiel medzi týmito dvoma bylinkami? Ak medzi prstami pošúchate lístky, mäta bude voňať viac mentolovo (nájdete ju aj ako prísadu v prírodných zubných pastách alebo vodách), zatiaľ čo vôňa medovky pripomína skôr citrón. Napriek výraznejšej citrusovej vôni pôsobí medovka veľmi upokojujúco. Preto je ideálna ako čaj pred spaním alebo do sviežich letných limonád. Extrakt z listov medovky lekárskej môžete nájsť tiež v kozmetike (napr. v mydle).
Základ každej pizze: oregano
Či už ste milovníkom tejto bylinky alebo nie, v záhrade vám ju jedonznačne odporúčame. Prečo? Pretože je vynikajúca aj čerstvá, aj sušená. Okrem dochucovania jedál je vynikajúca ako čaj. Vyskúšajte si tiež z oregana vyrobiť olej. Pôsobí protizápalovo, uľahčuje odkašliavanie, podporuje chuť do jedla a podobne ako medovka – upokojuje.
Materina dúška
Táto liečivá rastlinka vám vôňou určite pripomenie tymián. Možno sa s ním aj trošku podobá, ale materina dúška je typická svojou drevnatou, no za to veľmi jemnou stonkou, sýto zelenými malými lístočkami a svetlo fialovými drobnými kvetmi. Najväčší účinok má vtedy, ak si z čerstvej byliny zalejete čaj a počas celého dňa popíjate po dúškoch – preto to má aj v názve. Obzvlášť ak máte respiračné choroby alebo bolesť hrdla.
Silná a vzácna šalvia
Šalvia je vzácna svojou silnou arómou. Pôsobí protizápalovo napríklad pri akútnych a chronických ochoreniach tráviaceho traktu, žlčových ciest a pečene, pri obličkových a močových kameňoch. Lístky šalvie si môžete dokonca prikladať na rôzne poranenia, či ekzémy. Urýchli to proces hojenia. Používa sa však aj ako čaj, alebo pokojne do jedla. Sušené lístky môžete dokonca používať aj na vydymovanie.
Vyskúšajte šalviové gnocchi
Uvarte si “ňoky”, zalejte ich s lístkami šalvie, ktoré krátko poprážte na masle a posypte postrúhaným syrom. Ta dá, ľahký a rýchly obed máte na svete 🙂.
Liečivé rastliny pre skutočných milovníkov bylinkových záhrad
Nasledujúce bylinky v porovnaní s tými predchádzajúcimi potrebujú trošku väčšiu starostlivosť. Ale naozaj iba trošku. Začiatkom jari je dobré ich nakrátko zastrihnúť, aby mohli vypučiť nové krásne kvety, či listy. Rozmarín dokonca na zimu presuňte do črepníka zazimujte ho ideálne u seba doma, pretože ten potrebuje vlahu a teplo aj počas zimy.
Fialová kráska: levanduľa
Keď som bola malá, myslela som si, že levanduľu môžeme používať iba ako sušinu v skrini proti moľom a rôznemu inému nechcenému hmyzu 😀. Áno, levanduľa slúži aj na to, ale pokojne si z nej môžete urobiť čaj, sirup alebo med. Pôsobí veľmi upokojujúco. Má utišujúci a slabo sedatívny účinok pri závratoch, migréne, nespavosti, neurasténii, nervovom preťažení a hystérii.
Oranžová bylinka: nechtík lekársky
Okrem toho, že má nechtík lekársky krásny oranžový kvet, tak v ňom nájdeme veľké množstvo vlákniny, flavonoidov, vitamínov a éterických olejov, ktoré slúžia napríklad na hojenie rán po popálení. Má protizápalový a protimikrobiálny účinok, preto sa používa pri zápalových ochoreniach ústnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredoch, či gastritíde. Z kvetov nechtíka si môžete vyrobiť sušinu na čaj alebo domácu masť, či olej. Je ideálny na hydratáciu extrémne suchej pokožky – na vlastnej koži odskúšané 🙂!
Rozmarín má všestranné využitie
Máte vy alebo niekto z vášho okolia problém s kŕčovými žilami? Vyrobte mu domácu rozmarínovú masť. Alebo vyskúšajte urobiť z rozmarínu výluh, ktorý si pravidelne vmasírujte na pokožku hlavy, kde vám najviac padajú vlasy. Uvidíte, časom začnú znovu rásť. Samozrejme vám odporúčame používať rozmarín aj v kuchyni, napríklad na pečené zemiaky, alebo pri príprave steakov.
*Bonus na záver
Radi chodíte do prírody ako my? V lete, či na jar v nej dokážeme nájsť naozaj veľa liečivých byliniek. Na takmer každej lúke určite nájdete krásny žltý zlatobyľ obyčajný. Ide o rastlinu, ktorú vám neodporúčame sadiť v záhrade, pretože sa naozaj rýchlo rozrastie. Preto spojte príjemné s užitočným a zájdite sa niekde poprechádzať. Zlatobyľ pôsobí močopudne a tiež sa využíva aj pri zápale či piesku v obličkách. Celkovo zosilňuje vylučovanie obličiek, stimuluje ich činnosť a znižuje vylučovanie albumínu.
Harmanček, rumanček, či kamilka?
Každý z uvedených názvov je správny, ale oficiálny názov je ich kombináciou – “Rumanček kamilkový”. Kvet tejto rastliny môže pripomínať margarétku. Pri rumančeku zbierame žltú časť kvetu, ktorú následne sušíme. Podobne tak môžeme urobiť aj s listami. Tie sú totižto bohaté na chlorofyl. Kamilka má protizápalový a zmäkčujúci účinok pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, kolikách žalúdka, či čriev.
Všeliek menom púpava
Celá rastlina Púpavy lekárskej je jedlá, bez zápachu s jemnou horkastou chuťou. Teda môžeme zbierať všetky časti – koreň (pred rozkvitnutím rastliny), listy, stopku a kvety. Púpava má priaznivé účinky napríklad pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémii, pri ateroskleróze a pri chronických bolestiach. Vyskúšajte si doma urobiť púpavový sirup, alebo do šalátu pridať pár lístkov bylinky. Viete, že púpavovú stonku môžete využiť ako prírodnú slamku do nápojov? Slamku môžete na konci zjesť. Okrem toho, že budete zdraví, budete tiež ekologickí a úplne bezodpadoví 🙂.