Preskočiť na obsah

Láka vás kompostovanie? Zvládnete to aj v byte

Kompostovanie je jednou z možností, ako môžete doma výrazne prispieť k redukcii množstva kuchynského odpadu. Môže sa doň pustiť ktokoľvek z nás, okrem dobrého pocitu prináša viacero výhod. A nemusíte bývať v dome, kompostéry sa môžu stať dizajnovým doplnkom aj vo vašom byte. Pre mnohých nadšencov ekologického životného štýlu je kompostovanie v byte dokonca hobby. Do domácnosti vám prinesie nielen udržateľnejší životný štýl, ale aj nové domáce zvieratká v podobe nenáročných, milých a pracovitých dážďoviek.

Podľa odborníkov z oblasti odpadového hospodárstva tvorí biologický odpad 20-40% zmesového komunálneho odpadu, jeho zhodnocovanie má preto veľký zmysel. V uplynulých rokoch pristúpili postupne mestá a obce k zavedeniu hnedých kontajnerov na biologický odpad, zužitkovať ho však môžete aj u seba doma. Počuli ste už o vermikompostéroch?

Vermikompostéry sú ideálne do všetkých typov domácností

Sú to štýlové nádoby určené na vytváranie kompostu pomocou špeciálnych dážďoviek. Tento proces, ktorý vyžaduje vlhko, teplo a vzduch, sa nazýva vermikompostovanie. Oproti bežnému kompostovaniu spočíva rozdiel práve v prítomnosti dážďoviek, ktoré sa starajú o spracovanie organického odpadu, ako sú napríklad potravinové zvyšky, papier, drevo či tráva.

Vermikompostér je pomerne jednoduché zariadenie, vďaka čomu sa môže stať súčasťou nielen domácností, ale aj záhrad, škôl či dokonca firiem. Sledovať proces vzniku hnojiva vytvoreného dážďovkami môže byť nesmierne zaujímavé, najmä ak máte v domácnosti deti.

Ako si môžete všimnúť na fotkách, vermikompostér pozostáva z troch častí. Najspodnejšia z nich zachytáva tekutinu, ktorú produkujú dážďovky, takzvaný dážďovkový čaj alebo šťavu. Z tejto nádoby si môžete šťavu vypustiť a používať ju ako tekuté hnojivo pre rastliny.

Na druhom poschodí vzniká kompost, toto je miesto, kde dážďovky žijú a spracúvajú váš odpad. Tretia, najvrchnejšia nádoba je určená na pridávanie biologického odpadu.

Aké má vermikompostovanie výhody

Pretovšetkým ide o ideálny spôsob, ako zužitkovať biologický odpad priamo vo svojej domácnosti. Nemusíte ho nikam nosiť, ani ho nechávať zbytočne zahnívať v koši. Okrem toho prináša vermikompostovanie aj ďalšie výhody:

Získate vysoko kvalitný kompost a hnojivo. Výsledný vermikompost je bohatý na živiny, mikroorganizmy a humus, čo sa zíde najmä tým, ktorí si pestujú zeleninu či ovocie na záhradkách. Kompost zlepší kvalitu pôdy a podporí rast sadeníc. Pre izbové alebo balkónové rastlinky získate navyše tekuté hnojivo.

Jednoduché, malé a vkusné zariadenie. Vermikompostéry sú prenosné a elegantné, čo umožňuje ich umiestnenie v interiéroch aj exteriéroch.

Tvorba kompostu bez nepríjemných sprievodných javov. Vermikompostér nezapácha – toto je častou obavou u zákazníkov, skutočne sa však nie je čoho báť.

Sledovať proces vzniku hnojiva vytvoreného dážďovkami môže byť nesmierne zaujímavé, najmä ak máte v domácnosti deti.
Sledovať proces vzniku hnojiva vytvoreného dážďovkami môže byť nesmierne zaujímavé, najmä ak máte v domácnosti deti.

Ako správne kompostovať?

Na to, aby ste začali, potrebujete samozrejme kvalitný vermikompostér a potom aj jeho obyvateľov – zväčša sa do vermikompostérov nasadzujú kalifornské dážďovky. Sú to úžasné stvorenia, ideálne domáce zvieratká. Nielenže sa postarajú o seba celkom samé, ale postarajú sa aj o váš bioodpad. To je výhra, čo poviete?

Okrem toho potrebujete pre ne podstielku – zmes uhlíkatých materiálov, ktorá poskytuje dážďovkám ideálne prostredie na ich prácu a vyrovnáva vlhkosť v kompostéri. A napokon pri zakladaní vermikompostéra potrebujete takzvaný štartér – to je zabiehacie krmivo pre dážďovky. U nás v Mobake to všetko nájdete v jednom produkte ako štartovací balíček pre vermikompostér.

Čo patrí do vermikompostéra a čo nie? Pridávať môžete rozmanitý mokrý a suchý organický odpad – šupky a pozostatky z ovocia a zeleniny, vňate, trávy, čajové vrecká, kávovú usadeninu, pečivo, vaječné aj orechové škrupiny, kôstky, kartón a papier, noviny, drevené hobliny, seno, lístie aj drevo. Naopak, nepatria tam mliečne a mäsové výrobky, kosti, tuk a olej, žiaden textil, sklo či plasty, ani kovy. Pozor, nemali by ste pridávať ani šupky z ovocia, ktoré bolo ošetrované silným chemickým postrekom.

Shop roku Mobake