Klimatická streda časť #0

Klimaticka streda, klimaticke stredy, klima blog, mobake, tvoriva spolocnost, svetova potoka, supervulkan yellowstone, aira japonsko

Začíname! 

Priatelia, priaznivci Mobake a obyvatelia Zeme 🙂 Je dôležité poznať prírodu, Zem a tiež rastúce problémy ktorým musíme spolu s ňou čeliť.  Zo štandardných mediálnych kanálov sa často šíria informácie, ktoré môžu byť neúplné alebo dokonca zavádzajúce. Vnímame absenciu vedcami overených informácií týkajúcich sa Zeme a klímy. Všimli sme si, že média takmer úplne vylúčili informovanie spoločnosti o klíme v súvislostiach.

Namiesto toho sa dáva prednosť senzacionalizmu – chvíľkovým úletom politikov, bulváru a nepodstatným informáciám pre šťastný život ľudstva. V tejto sérii nechceme nikoho strašiť, ale poznať skutočnú podstatu dejov na planéte nám dovoľuje urobiť dôležitú celoplanetárnu zmenu – čeliť prírodným globálnym katastrofám ako jedna rodina. Predstavujeme preto úvodnú časť našej nadchádzajúcej série s názvom „Klimatické stredy„. 

Povedzme si čím sa budú Klimatické stredy zaoberať:

LITOSFÉRA

V tomto okruhu sa budeme venovať pôvodu zemetrasení teda seismickej aktivite, abnormálnym zosuvom pôdy a jej prepadávaniu, praskaním a formovaním nových litosferických dosiek, či nadmernou sopečnou aktivitou v určitých oblastiach Zeme – zameriame sa aj na prebúdzajúci supervulkán Yellowstone (USA) a jeho náprotivok Aira (Japonsko), ktoré predstavujú vážne globálne riziko.

klimaticka streda, yellowstone trhlina, mobakeZdroj: Allatra-science
Foto: SITA/Ivan Fleischer

ATMOSFÉRA ZEME

Teda plynový obal Zeme. V jednoduchosti sa jedná o ovzdušie s ktorým súvisia dobre známe avšak neprebádané témy ako otepľovanie a zvýšený výskyt sklenníkových plynov ako CO2 a ďalších.

Budeme hľadať odpoveď na otázku či naozaj za globálnym otepľovaním stojí antropogénny, teda ľudsky faktor. Pozrieme sa tiež bližšie na pôvod hurikánov, tajfúnov a zistíme ako sa obyvateľstvu podarilo s nimi vysporiadať. Nezabudneme ani na kozmické súvislosti, ktoré majú veľký vplyv na podmienky na Zemi.

Autor: Pravda, Roman Benický

HYDROSFÉRA ZEME

Voda je život. V určitých prípadoch a podobách však život ničí alebo prinajmenšom komplikuje množstvu obyvateľov Zeme. Záplavy a cunami nás sprevádzajú od nepamäti. Pozornosť však púta predpoklad biblickej svetovej potopy v súvislosti so strácaním vody pod jej povrchom. Budeme hľadať odpovede prečo stúpanie svetových oceánov nie je priamo úmerné s rýchlym topením ľadovcov.

Zdroj: Facebook/Lucia Koľajová

BIOSFÉRA ZEME

Oblasť Zeme ktorú obýva všetko živé. Citlivá časť ktorá vyplvom vyššie spomínaných sfér môže byť fatálne poškodená. Aj v rámci nej na nás však čakajú nástrahy ako napríklad požiare alebo neštandardné chovanie zvierat, ktoré je závislé napríklad od zmeny zemských pólov či samotných klimatických zmien.

Zdroj: TV Markíza

Na úvod by stačilo. V nasledujúcich dieloch dostaneme k tebe domov obohacujúce informácie, vďaka ktorým môžeme spoločne množstvu klimatických problémov predísť alebo ich aspoň oddialiť.

Veríme, že Ti séria prinesie množstvo prínosných, zaujímavých a celostných pochopení. Vnímajme, zaujímajme sa o svet okolo nás a spolupracujme na ceste pre budúcnosť Zeme a ďalších generácií. Tešíme sa na Vás už o týždeň! 

Tím Mobake

Prečítaj si aj ďalšie články z nášho blogu: Bambusová kefka ako pomocník v Záhrade | Jarný Tip #1