Preskočiť na obsah

Jarné upratovanie: Výhody netoxických čistiacich prostriedkov

Čas veľkého upratovania domácností je v plnom prúde. Poďte si spolu s nami vytvoriť zdravšiu a čistejšiu domácnosť tak, že sa vyhnete používaniu škodlivých chemikálií a naopak zvolíte ekologické čistiace prostriedky, ktoré sa dajú biologicky odbúrať. Ekologické detergenty sú nielen šetrnejšie k životnému prostrediu, ale tiež k zdraviu nášho organizmu. V článku vám ponúkame niekoľko tipov ako používať alebo si vyrobiť eko čistiace produkty do domácnosti na upratovanie.

Aj jarné upratovanie domácnosti môže byť efektívne

Skúste vždy začať so základnými, “hrubými”  upratovacími úkonmi, ktoré sú každý týždeň rovnaké napr. utieranie prachu, zametanie či vysávanie. Potom prejdite k detailnejším prácam v domácnosti ako napr. umytie sporáku, drezu či iná práca, ktorá sa môže líšiť každý týždeň. Svoju domácnosť upratujte pravidelne. Skúste si z toho urobiť rituál a upratujte napríklad vždy v sobotu doobedu. Pravidelnosť je v tomto prípade veľmi dôležitá, pretože vďaka tomu sa vám nebude v domácnosti hromadiť veľa prachu a špiny a upratovanie zvládnete rýchlejšie. Je vás v domácnosti niekoľko? Využite to! Rozdeľte si s partnerom a deťmi upratovacie úlohy podľa toho, koho čo baví a kto je v čom dobrý. Deľba úloh vaše upratovanie taktiež zjednoduší a zrýchli.

Urobte si z upratovania rituál.

Prejdime na ekologické čistiace prostriedky na upratovanie

Peknú, čistú a ekologickú domácnosť by sme chceli mať všetci. Ako na to? Väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje plno chemických zložiek, ktoré uvádzame v ďalšom bode článku. Prechod na prírodné prostriedky je dôležitý krok pre “zelenú” domácnosť. V týchto prostriedkoch je vysoký podiel prírodných zložiek ako citrón, jedlá sóda, ocot či esenciálne oleje, ktoré sú bezpečnejšie ale rovnako účinné pre každodenné upratovanie.

Aké toxické ingrediencie môžu obsahovať čistiace produkty ?

  1. Chlór – je potenciálne toxická chemikália, ktorá sa nachádza v takmer každom čistiacom prostriedku. Môže spôsobiť podráždenie kože, očí, alergiu, astmu a rôzne dýchacie ťažkosti. 
  2. Čpavok – táto silne zapáchajúca chemikália sa často vyskytuje v čistiacich prostriedkoch na nábytok a sklo. Dráždi dýchacie cesty a vysušuje kožu. 
  3. Fosfáty – tieto zložky sa bežne vyskytujú v pracích prostriedkoch a saponátoch, či tabletách do umývačky riadu. Sú škodlivé pre prírodu, najmä kvôli tomu, že sa dostávajú priamo do kanalizácie, kde sa následne nedokážu rozpustiť. 
  4. Formaldehyd – ide o bežnú zložku, ktorá sa nachádza v univerzálnych čistiacich a dezinfekčných prostriedkoch, zmäkčovadlách a v sprejoch na “čistenie” vzduchu. Spôsobuje podráždenie očí, kože a dýchacích ciest. 
  5. Zložky na báze ropy – už len to, že zložky na čistenie domácnosti pochádzajú z ropy neznie dobre. Tieto látky sa najčastejšie vyskytujú v dezodorantoch, leštidlách na podlahy a ďalšícj čistiacich prostriedkoch. Tieto látky sú rovnako škodlivé ako pre telo, aj pre životné prostredie.

Dôležité je vymeniť čistiace prostriedky s chemickými látkami a nahradiť ich bezpečnejšími, prírodnými alternatívami. Pred samotným nákupom si nezabudnite prečítať etikety, pretože práve z nich sa ihneď dozviete, či je daný produkt v súlade s prírodou, alebo nie. Vyhnite sa drsným chemikáliám a namiesto toho používajte napríklad sódu bikarbónu (jedlú sódu), kyselinu citrónovú či ocot. Určite tiež investujte do kompostovateľných “švédskych” utierok alebo prírodnej špongie “lufy”, ktoré sú vynikajúce na utieranie prachu, pretože zachytávajú a odstraňujú nečistoty z nábytku, špinavého riadu aj okien.

Na zaschnutú pripáleninu vyskúšajte prírodnú špongiu lufu.

Nápady, ako si vyrobiť čistiace prostriedky z pohodlia domova

Na vytvorenie netoxického čistiaceho prostriedku stačí zmiešať rovnaký diel vody a octu, nalejte do rozprašovača a čistiaci prostriedok na nábytok je na svete. Ak by ste predsa nechceli experimentovať s výrobou domáceho čističa alebo nemáte čas, vyskúšajte prírodné univerzálne čističe Chistee (pekná slovná hračka, však 🙂?) v našom obchode.

Ako vyčistiť zaschnutý vodný kameň v toalete alebo umývadle? V miske zmiešajte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny a 1 polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej, nasypte na nečistoty v umývadle alebo toalete. Zalejte horúcim octom, nechajte chvíľu pôsobiť a spláchnite vodou. Lesklá čistá toaleta či umývadlo je ako nové. 

  • nahraďte prací prášok prírodnými pracími pásikmi, ktoré sú 100% rozložiteľné vo vode, 
  • skúste do prania pridať 50 ml octu, ktorý slúži ako prírodnáý aviváž. Nebojte, typický octový zápach nebudete cítiť ani náhodou. A ak predtým predsa len máte rešpekt, pridajte pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.
K upratovaniu vám stačí iba niekoľko základných prostriedkov. Hubku na čistenie, sódu, kyselinu citrónovú a vodu alebo ocot. Každú jednu vec viete nahradiť prírodnou alternatívou.

Pre viac rád a tipov vám odporúčame knihu od Bey Johnsonovej – Domácnosť bez odpadu, kde sa dočítate ešte viac o tom, ako si ekologicky upratovať svoje príbytky. 


Náš tip: Ekologickej domácnosti sme v našom eshope venovali aj samostatnú sekciu, kde môžete nájsť tie najkvalitnejšie prírodné čistiace prostriedky, špongie či utierky.

Shop roku Mobake