Jeho použitie sa datuje až do starovekej Indie. A dodnes zastáva v rámci indickej náuky o živote – ajurvédy – nezastupiteľné miesto. Vďaka obsahu vitamínov, antioxidantov a mastných kyselín môže pomôcť zlepšiť vaše trávenie, podporiť zdravie kože, znížiť zápal a celkovo posilniť imunitný systém. Prečo sa oplatí “ghíčko” zaradiť do jedálnička a ako si ho môžete sami vyrobiť?
Ghí, Ghi, Ghee…alebo ako sa to vlastne povie?
Slovenské babičky by vlastne odpovedali pekne poslovensky – prepustené maslo. Ale momentálne sa už aj v našej reči viac udomácnil pojem ghí maslo. Nižšie preto budeme používať práve tento výraz.
Prečo pravidelne konzumovať ghí maslo?
“Ghíčko” má množstvo zdravotných výhod. Tu je niekoľko z nich:
- Podporuje trávenie: Ghí maslo obsahuje kyselinu maslovú, ktorá podporuje trávenie tým, že pomáha rozkladať potravu a uľahčuje vstrebávanie živín (štúdia)
- Zlepšuje zdravie kože: Ghí maslo je bohaté na vitamín E, ktorý pomáha chrániť kožu pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a zlepšuje jej zdravie.
- Znižuje zápaly: Ghí maslo obsahuje mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protizápalové účinky a môžu pomôcť zmierniť zápal v tele. (zdroj)
- Zvyšuje imunitu: Ghí maslo obsahuje vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravý imunitný systém. Pomáha tiež zlepšiť vstrebávanie živín a podporuje tvorbu bielych krviniek.
- Podporuje zdravie srdca: Ghí maslo obsahuje kyselinu linolovú, ktorá je prospešná pre zdravie srdca.
Ako vyrobiť prepustené maslo ghí doma – “mamičkovský recept”
Tu je dlhodobý a odskúšaný recept mojej mamky. Urobiť si doma ghí maslo je vlastne celkom ľahké. Budete potrebovať iba kvalitné kravské maslo, hrnce a…trpezlivosť. To posledné je možno najdôležitejšie, práve času totiž nemáme často nazvyš. Ak by to bol aj tvoj prípad, môžeš si kvalitné ghíčko kúpiť v našom eshope. Najlepšie mlieko na prípravu ghí masla je plnotučné kravské mlieko. Čím je kvalitnejšie (rozumej prírodnejšie) jeho zloženie, tím budú zdravotné účinky výsledného ghí lepšie.
A teraz už poďme na to:
- Najprv roztavte maslo na nízkom stupni tepla a nechajte ho variť po dobu asi 45-50 minút.
- Potom odstráňte penu, ktorá sa objaví na povrchu ghee, a ukladajte ghee do sklenených nádob.
- Ghee maslo vydrží dlhú dobu v chladničke.
Tipy na top recepty s použitím ghí masla
Ghí maslo je univerzálna ingrediencia, ktorú môžete použiť do bezpočtu rôznych receptov, od slaných až po sladké. Tu je niekoľko tipov pre inšpiráciu na začiatok.
Jogínske zlaté mlieko z “ghíčka” – na tento večerný elixír ja nedám dopustiť.
Základom je mlieko (môže byť aj rastlinné – ja mám rád ovsené). Do mlieka pridáme ghí a kurkumu (odtiaľ aj názov zlaté mlieko), ďalej štipku pepru, zázvoru a kardamonu). Môžeme doplniť o pár ďalších klasických ingrediencií pre zlepšenie chuti ako je med a škorica. Jogínske zlaté mlieko sa pije horúce alebo teplé. Tento nápoj posilňuje imunitný systém, podporuje spánok a pomáha znižovať stres.
Pridajte ghí maslo do svojich obľúbených raňajkových pokrmov – ovsenej kaše, musli či jogurtov.
Ghí môže byť použité aj ako náhrada masla alebo oleja pri varení a má aj oveľa lepší nutričný profil (samozrejme, pokiaľ neberieme do úvahy zdravé rastlinné oleje v bio kvalite).
Cestoviny s ghí maslom, cesnakom a paradajkami. Je to perfektný obed alebo večera pre tých, ktorí hľadajú rýchle riešenie.
Tak čo, už sa aj vám zbiehajú slinky?:-)