Preskočiť na obsah

Biofilný (prírodný) dizajn – súčasný trend, ktorý masívne zlepšuje pracovnú produktivitu i domácu pohodu

Viete, čo je biofilný dizajn? Termín “biofília” prvýkrát použil nemecký psychológ Erich Fromm v 60. rokoch 20 storočia. Označuje našu vrodenú náklonnosť k prírode a živým organizmom. V posledných rokoch sa koncept biofilného dizajnu presadil ako spôsob vytvárania zdravšieho, udržateľnejšieho a produktívnejšieho prostredia budov. Ak pri navrhovaní kancelárskych priestorov, alebo domácností vezmete do úvahy biofilný dizajn, vaše telo (a myseľ) vám poďakujú. Nižšie vám vysvetlíme, prečo. A tiež od nás dostanete tipy, ako môžete tento prírodný druh interiérového dizajnu začleniť do svojho priestoru (či už pracovného alebo domáceho).

Čo máme s biofilným dizajnom spoločné?

Takmer všetko 🙂! Biofilný dizajn totižto vychádza z predpokladu, že my ľudia sme prirodzene priťahovaní k prírode a že kontakt s prírodnými prvkami môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie a pohodu. Dokonca začlenenie prvkov ako je zeleň, prirodzené svetlo a voda do pracovných priestorov môže pomôcť zvýšiť spokojnosť, angažovanosť a produktivitu. Okrem toho biofilný dizajn vedie k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéri, znižuje hladinu hluku a znižuje spotrebu energie. Ideálne sa preto hodí do každej miestnosti v domácnosti – spálne, obývačky, kúpeľne, či pracovne. A to už je čo povedať!

Biofilný (prírodný) dizajn v kúpeľni.

Príklady, ako začleniť biofilný dizajn do svojho priestoru (či už pracovného alebo domáceho):

  • využívajte rastliny, ktoré čistia vzduch (napríklad “svokrin” jazyk alebo nádchovník; existuje však veľa druhov kvetov, ktoré pohlcujú elektrosmog a celkovo vzudch v domácnosti. Nájdete ich v tejto knihe od Bey Johnosonovej
  • kedykoľvek je to možné, snažte sa dostať do interiéru čo najviac prirodzeného svetla, 
  • z vodných prvkov vyskúšajte napríklad akvárium, ktorý vášmu priestoru dodá šmrnc, 
  • používajte čo najviac materiály, ktoré pôsobia prirodzene, napríklad kameň alebo drevo, 
  • vytvorte si u seba doma alebo v kancelárii relaxačný kútik, kde si budete môcť aspoň na chvíľu oddýchnuť.

Machové obrazy – ekologický trend, ktorý ovládol svet

Machové steny či machové obrazy sú jedným zo spôsobov, ako preniesť prírodné prostredie do interiéru moderných miest a vytvoriť tak relaxačný priestor. Tieto jedinečné a krásne expozície rastlín vnášajú do prostredia osviežujúci prírodný nádych. Zelené machy vdýchnu nový život a vďaka tomu sa príroda dostáva do popredia inšpiratívnym a pútavým spôsobom. A to je predsa základ biofilného dizajnu.

Ako si vyrobiť machovú stenu či machový obraz? 

Veľmi jednoducho. Budete potrebovať iba dve veci: 

Postup pri výrobe machovej steny: 

Položte si drevenú dekoráciu na pracovnú dosku. Pomedzi voľné časti poprepchávajte dekoračný mach (stabilizovaný lišajník). Zaveste na stenu a užívajte si krásy biofilného dizajnu. (Namiesto Stromu života môžete použiť aj starý obrazový rám. Postup ostáva rovnaký.) Mnoho DYI inštruktážnych videí s podrobným vizuálnym návodom na výrobu machových obrazov samozrejme nájdete na You Tube.

Machové obrazy sú jedným zo spôsobov, ako preniesť prírodné prostredie do interiéru moderných miest a vytvoriť tak relaxačný priestor.

Aké výhody má stabilizovaný lišajník?

  • je bezúdržbový pretože vďaka procesu stabilizácie nevyžaduje závlahu, denné svetlo ani inú starostlivosť, 
  • odpudzuje prach a toxíny pomocou neustáleho vydávania a prijímania vlhkosti, 
  • je hypoalergénny (neobsahuje žiadne alergénne ani chemické látky).

Biofilný dizajn v kancelárii

Ako sme už spomínali, tento ekologicky prístup k dizajnu kancelárií využíva prírodné prvky ako sú zelené steny k vytvoreniu príjemného a upokojujúceho prostredia pre zamestnancov. Podľa časopisu PLOS One biofilný dizajn nielen pomáha znižovať stres a zvyšovať produktivitu, ale tiež zlepšuje kvalitu ovzdušia a podporuje udržateľnosť tým, že znižuje náklady na spotrebu energie. Okrem toho umiestňovanie rastlín a iných organických prvkov poskytuje mnoho výhod pre fyzické zdravie a zároveň zlepšuje celkovú atmosféru na pracovisku.

Biofilný dizajn v kancelárii.

Štúdia vykonaná na Harvardskej univerzite zistila, že vystavenie prírodných prvkov ako sú rastliny a vodné prvky, má pozitívny vplyv aj na kognitívny výkon, náladu a celkové zdravie. Výskumníci dospeli k záveru, že prítomnosť biofilného dizajnu zlepšuje koncentráciu, pracovný výkon, úroveň stresu a spokojnosti a zároveň znižuje únavu. Kto by to bol povedal, že tak málo stačí ku šťastiu? 🙂

Shop roku Mobake