Preskočiť na obsah

Biohackuj s Mobake: vstúp s nami do vzrušujúceho sveta biohackingu

Čítaš prvý diel našej originálnej minisérie o biohackingu, novodobom fenoméne vo svete osobného rozvoja. V niekoľkých článkoch ti zábavnou formou predstavíme základné princípy biohackingu, zdroje ďalšej inšpirácie a v neposlednom rade sa podelíme o naše vlastné skúsenosti. Pripravený? Poď spoločne s nami objavovať vzrušujúci svet biohackingu. A teraz pekne od začiatku – čo vlastne biohacking je? 

Čo majú spoločné Harry Potter, Dexter, biohackeri a naše babičky?

Pamätáš si na ten bláznivý animák Dexter’s Laboratory? Biohacker je vlastne takým Dexterom a má hneď niekoľko labákov, v ktorých pravidelne experimentuje – vlastné telo, myseľ, produktivita, práca a ďalšie. Niekedy to celé dopadne dobre, a inokedy nie až tak dobre. Biohacking je životný štýl spočívajúci v neustálej snahe o optimalizáciu výkonu a zdravia. Ak si dnes ráno prehltol jednu spirulinu a cez víkend sa chystáš prvýkrát otužovať, lebo si videl video Wima Hofa, ešte nie si biohacker. Biohacking je o dlhodobom experimentovaní a testovaní. Hľadaní toho, čo ti sedí teraz. Slovíčko „teraz“ je pritom veľmi dôležité, pretože ak ti určitý “life hack” sedí dnes, neznamená to, že ti bude vyhovovať aj o rok. 

Biohacker je motivovaný túžbou zlepšiť svoje zdravie, fyzickú a kognitívnu výkonnosť, a to často pomocou rôznych diét, doplnkov stravy a zmenami životného štýlu. Biohacker skúma svoje telo a všetky rozhodnutia zakladá na vlastnej individuálnej biológii. Veľmi často si pomáha dátami a snaží sa svoj progres nejakým spôsobom kvantifikovať a merať. Využíva na to rôzne appky a všelijaké ďalšie “tooly” ale k tomu sa ešte dostaneme neskôr. 

Možno si teraz vravíš “no dobre, ale ako môže taký biohacking vyzerať v praxi?” Vhodnými príkladmi, na ktorých všetko pochopíš, sú starnutie a spánok – hot témy biohackerov.

Harry Potter našiel Kameň mudrcov, ktorý dokázal svojmu majiteľovi zabezpečiť nesmrteľnosť. Nám ostatným muklom musí stačiť biohacking. Možno ťa neskôr prekvapí, že mnohé rady biohackerov v týchto oblastiach nakoniec nie sú nijako “bio smart tech” a možno by ti ich poradila aj tvoja babička. Z podcastu som sa od Juraja Bednára napríklad dozvedel, že základným predpokladom je zostať čo najdlhšie nažive – nesmie ťa prejsť električka a tak. Ak sa ti toto podarí, môžeš ísť hlbšie a končne skúšať rôzne „life-hacky“ – suplementy, životné štýly atd.

Pozri si toto video Vishena Lahkianiho, zakladateľa globálnej platformy Mindvalley pre osobný rozvoj, o tom ako hacknúť starnutie. Je to dobrá ukážka biohackingu. Niektoré rady sa iste stretnú s tvrdou oponenúrou (napr. o škodlivosti behania), iné sú takým (znovu)objavením starovekej múdrosti (meditácia). A ďalšie zase modernými vychytávkami.

Spánok – aréna biohackerov

Potom tu máme spánok, čo je ďalšia aréna, kde sa biohackeri predháňajú v experimentovaní. Existujú tu rôzne názorové prúdy, ktoré si vzájomne protirečia. Jeden prúd biohackerov experimentuje so spánkom (napr. so spánkovými fázami) s cieľom čo najviac skrátiť jeho trvanie. Veď dneska musíme byť efektívni na 200% a spánok nás len obťažuje, nie? Títo biohackeri prinášajú tipy na to, ako spať menej, ale tak, aby to zároveň stačilo telu. Takéto stratégie popisuje Tim Ferris vo svojej druhej knižke Štvorhodinové telo, ktorá je takým malým kódexom biohackingu  a bola jednou z kníh, ktoré pred rokmi odštartovali celý trend. A čo tak neformálna komunita okolo Robina Sharmu5 AM CLUB” združujúca ľudí s cieľom vstať každé ráno – ano hádaš správne – už o piatej, aby sa mohli prvú hodinku dňa venovať nerušene osobnému rozvoju? S oboma prístupmi som experimentoval aj ja a nakoniec som som sa (úplne vedome) rozhodol pre klasický 7 a viac hodinový spánok. Podrobnosti si nechajme na inú časť tejto série, kde sa povenujeme práve spánku. 

Druhý prúd biohackerov teda obhajuje “staromódny” klasický spánok” v dĺžke 7 a viac hodín bez prerušovania. Opiera sa pritom o novšie vedecké štúdie, ktoré opäť raz dokázali to, čo naše babičky vedeli už dávno. Ak patríš medzi tých, čo spánok považujú za nutné zlo, siahni napríklad po knihe Prečo spíme. Možno si budík prenastavíš z 5 na 6:30, ako ja. Rady a taktiky tohto prúdu sa potom točia skôr okolo prírodných doplnkov výživy, ktoré podporujú zdravý spánok.

Zaujímavé osobnosti na scéne biohackingu

Už sme spomenuli Tima Ferrisa a jeho knihy Štvorhodinové telo či legendárny Štvorhodinový pracovný týždeň. Nemenej zaujímavou osobnosťou je Jim Kwik, ktorý sa orientuje hlavne na neurorovedu a tzv. brain hacks. Jeho Youtube kanál sledujú milióny ľudí. Dave Asprey je ďalším z “otcov biohackingu” a predným odborníkom na dlhovekosť.  

U našich susedov v Česku je známou osobnosťou na biohackerskej scéne Veronika Allister, spoluzakladateľka portálu Code of Life. U nás sa biohackingu aktívne venuje napríklad Juraj Bednár.

Čo hovoria kritici biohackingu?

Nie každému je tento trend po chuti. Mne veľmi imponuje kritika Erwana LeCorre, zakladateľa MovNat-u, ktorého označujú právom aj ako “fittest man in the world”. Erwan sa nechal počuť, že už samotný názov hnutia v ňom vzbudzuje nedôveru. “Je to akoby si sa mal snažiť hacknúť do svojho vlastného tela. A to vôbec nie je prirodzené,” uvažoval v jednom podcastovom interview. Erwanova kritka vystihuje zmýšľanie ľudí, ktorí uvažujú o vzťahu so sebou samým viac v intuitívnej a prírodnej rovine. Nepotrebujú si všetko “trackovať” a nechcú byť otrokmi (bio)technológií. 

Biohacking – kde začať?

Začni tým, že prevezmeš kontrolu – nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím. Ak to urobíš, vlastne sa dostávaš na štartovaciu čiaru biohackera. Musíš totiž začať s najnáročnejšou “vedeckou disciplínou” – sebapoznávaním. To nevyhnutne vyžaduje pokusy a omyly, nastavovanie a obmeny životného štýlu. Teda biohacking v jeho širšom zmysle.

V ďalších častiach sa pozrieme podrobnejšie na základné oblasti biohackingu, konkrétne doplnky výživy a technológie. A pozdieľame naše vlastné skúsenosti.

Sériu o biohackingu pre vás pripravuje náš Milan. Milan Suchý je spoluzakladateľom Mobake.sk a roky sa venuje osobnému rozvoju, pohybu a zdraviu. Je taktiež zakladateľom ekologickej značky Binchio, ktorú nájdete aj medzi produktami v e-shope Mobake.

Shop roku Mobake