Preskočiť na obsah

Ashwagandha – 5 zdravotných účinkov magického koreňa z Indie

Ashwagandha je bylina, ktorú používajú v tradičnej indickej medicíne (ajurvéde) už niekoľko storočí. Tento magický koreň je obľúbený pre svoje možnosti vyvolať u žien aj mužov zvýšenú úroveň plodnosti, preto je označovaná aj ako prírodné afrodiziakum. V tomto článku vám preto prinášame hlavné účinky a benefity tohto prírodného zázraku, vďaka ktorým si ho zamilujete aj vy.

1. Koniec stresu a úzkosti – Ashwagandha s nimi zatočí:-)

Ashwagandha obsahuje látky, ktoré pomáhajú znížiť hladinu kortizolu, jedného z hlavných stresových hormónov v tele. Podľa štúdie publikovanej v časopise Phytomedicine bol výťažok z tejto byliny účinný pri znižovaní hladiny kortizolu u zdravých ľudí. 

Stres v práci? Skúste prírodné adaptogény, napr. ashwagandu.

2. Ashwagandha podporuje imunitný systém počas celého roka

„Ašvaganda“ dokáže podporiť imunitný systém, čo môže pomôcť bojovať proti infekciám a chorobám. Dokonca dokáže stimulovať produkciu imunitných buniek. Indická bylina pomáha chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi, ktorých uvoľňovanie zapríčiňujú napríklad toxíny, stres a znečistenie životného prostredia. 

3. Ashwagandha – prírodné probiotikum

Sila Ashwagandy spočíva práve v tom, že zlepšuje zdravie čriev a znižuje prípadné tráviace problémy. Tiež dokáže zredukovať zápal v tele.

4. V zdravom tele zdravý duch

Ashwaganda patrí medzi tzv. prírodné adaptogény – čiže „super-rastliny“, ktoré zvyšujú odolnosť a celkovú vitalitu organizmu. Ashwaganda zvyšuje energiu, vytrvalosť, posilňuje spánok a celkovo podporuje vitalitu a výkon. Preto je obľúbená aj medzi športovcami. Ľuďom tiež pomáha zlepšiť kognitívne funkcie ako pamäť a koncentráciu. Užitočná je pre tých, ktorí trpia miernymi kognitívnymi poruchami.

5. Podpora libida a zvýšenie sexuálnej funkcie za pomoci byliniek 

Vedeli ste, že v roku 2017 bola v Inštitúte Ajurvédy v Indii vykonaná štúdia, ktorá dokazuje, že užívanie Ashwagandhy po dobu 8 týždňov zvyšuje libido? Rovnako tak mužom s nízkou hladinou testosterónu napomáha tento hormón zvýšiť.

Ďalšie výhody Ashwagandhy v kocke:

  • pomáha udržiavať normálnu hladinu hormónov štítnej žľazy, 
  • je skvelým adaptogénom – pomáha telu prispôsobiť sa stresovým situáciám, 
  • seniorom pomáha s bolesťami kĺbov a reumatizmom, 
  • znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čo je prospešné pre zdravie srdca.

Napriek tomu, že sa Ashwagandha v Indii vyskytuje ako koreň, u nás v Mobake ju nájdete už v podobe kapsúl.

Shop roku Mobake