Preskočiť na obsah

Alternatívy komerčnej zubnej pasty: bylinky a prírodné zložky pre váš zdravý úsmev

V posledných rokoch rastie záujem o prírodné alternatívy všetkých produktov osobnej starostlivosti. Ani zubná pasta nie je výnimkou. Hoci tradičná fluoridová zubná pasta je už dlho základom v starostlivosti o ústnu dutinu, posun k prírodným zubným pastám a bylinným alternatívam má svoje dôvody. Povieme vám, prečo sa oplatí zamyslieť nad výmenou vašej lacnej zubnej pasty zo supermarketu za prírodnejšiu alternatívu. A aké máte možnosti, ak chcete sami využiť ingrediencie z prírody.

Nie je zubná pasta ako zubná pasta. Aj medzi klasickými pastami nájdete šetrnejšie alternatívy, kým iné, zväčša aj cenovo najvýhodnejšie, obsahujú úplne zbytočné zložky. Niektoré z nich môžu byť dokonca pre vašu ústnu dutinu či ďasná aj škodlivé. Vyhnúť sa zbytočnému podráždeniu môžete aj tak, že si pripravíte vlastnú zubnú pastu.

Pozrime sa však najprv na zloženie pasty, ktorú máte možno aj v tomto momente vo svojej kúpeľni.

Obsahuje vaša zubná pasta aj tieto zložky?

Hoci pri zubných pastách sa často hovorí najmä o fluoride, ten v skutočnosti hrá pre zuby veľmi prospešnú rolu a podľa našich aktuálnych vedomostí v malých množstvách neublíži. Na čo by ste si mali posvietiť viac, sú najmä ingrediencie ako:

  • Laurylsulfát sodný – ten má na starosti penenie, ale v realite nemá žiaden význam a je úplne zbytočný. Pena má navodiť pocit čistoty, vy však po tomto článku už budete vedieť, že ho skutočne vo svojej paste nepotrebujete.
  • Triclosan – toto antibakteriálne činidlo vyvoláva obavy z dôvodu jeho potenciálneho vplyvu na funkciu hormónov a životné prostredie. 
  • Alkohol – veľmi často sa vyskytuje v zubných pastách, pritom môže vysušovať sliznice a stáť aj za zápalmi ďasien.
  • Konzervanty – rôzne typy parabénov sa síce bežne v kozmetike používajú, ale práve ich vysoká koncentrácia v tele môže zapríčiniť rôzne zdravotné problémy. Výskumy v tejto oblasti jednoznačné závery zatiaľ nepriniesli, no šetrnejšou zložkou na udržanie trvanlivosti zubnej pasty je benzoát sodný.

Túto konzervačnú látku nájdete v organických zubných pastách, ktoré sa zvyčajne vyhýbajú kontroverzným zložkám, čím poskytujú bezpečnejšiu starostlivosť o ústnu dutinu. Tradičná zubná pasta tiež často obsahuje umelé sladidlá na zlepšenie chuti. Prírodné alternatívy naopak využívajú prírodné sladidlá ako stévia alebo xylitol, vďaka ktorým majú príjemnú chuť bez nevýhod spojených so syntetickými sladidlami. 

Príkladom môže byť aj certifikovaná zubná pasta Ecodenta, v ktorej výrobca dosiahol skvelú chuť len s pomocou prírodných zložiek, ako je kokosový olej, šťava z aloe vera, xylitol či mätový esenciálny olej.

Čo príroda núka našim zubom?

Pri kokosovom oleji ešte ostaneme a ukážeme ho ako ingredienciu číslo jeden v oblasti prírodných zubných pást. Vedci zistili, že používanie kokosového oleja v dentálnej hygiene môže byť nápomocné ako prevencia tvorby zubného povlaku a následného zápalu ďasien. Prospešný efekt kokosového oleja v oblasti zubnej hygieny je už dávno hlavným dôvodom, prečo je základnou zložkou pri príprave domácej zubnej pasty.

Máme však aj veľmi veľa bylín, ktoré môžu mať pre zuby nielen ochrannú, čistiacu, ale dokonca aj bieliacu funkciu. Pozrime sa im na zúbok:

  • Neem – je to strom rastúci na Srí Lanke, v Nepále či v Indii a Bangladéši, ktorý má slovenský názov Zederach indický. Je známy svojimi antibakteriálnymi, antimykotickými a protizápalovými vlastnosťami. Výťažok z neho sa používa v prírodných zubných pastách, pretože pomáha bojovať proti baktériám, tvorbe zubného povlaku a ochraňuje ďasná pred zápalom.
  • Kurkuma – stáva sa čoraz častejšou súčasťou slovenských kuchýň a pribúdajú aj prírodné zubné pasty s jej obsahom. Obsahuje kurkumín, ktorý má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môže pomôcť pri liečbe ďasien a redukovať zápaly v ústnej dutine. Okrem toho pôsobí aj na šetrné bielenie zubov
  • Čajovníkový olej – má silné antimikrobiálne a antifungálne vlastnosti.
  • Aloe vera – má upokojujúce vlastnosti a je známa schopnosťou zmierniť podráždenie ďasien. Môže tiež pomôcť pri liečbe malých záderov a zápalov v ústach.
  • Listy šalvie – šalvia má okrem iného aj schopnosť pôsobiť na bielenie zubov pre krásny úsmev. Dokonca bieliaci účinok šalviového oleja potvrdila aj táto štúdia.

Podobne sú na tom éterické oleje z rozmarínu, bazalky či mäty. Tieto bylinné zložky sú aj základom tabliet ZeoZoe na čistenie zubov. Nič však nepokazíte, ak si raz za čas odtrhnete priamo čerstvé  bylinky a budete ich žuť. Okrem efektu na zuby vám aj príjemne osviežia dych.

Domáca zubná pasta

Chcete si zubnú pastu s obsahom týchto prírodných zložiek pripraviť sami doma? Je to celkom jednoduché.

Recept: 2 polievkové lyžice kokosového oleja zahrejte, kým nebude tekutý. Pridajte 1 čajovú lyžičku kurkumy, pol lyžičky sódy a niekoľko kvapiek mätového esenciálneho oleja pre arómu. Ak je pasta príliš hustá, môžete pridať olej, prípadne ho dať menej. Skladujte v chlade a suchu, ideálne spotrebujte čo najskôr.

Sóda bikarbóna je účinné abrazívum, ale dajte si pri výrobe domácej pasty pozor, aby ste to s ňou neprehnali a nepoškodili si zubnú sklovinu. Kvôli výraznej farbe kurkumy si zuby po čistení dobre opláchnite.

Okrem pasty si posvieťte aj na kefku

Netreba zabúdať, že prírodná zubná pasta sa často dodáva v ekologickom balení, ktoré znižuje dopad na životné prostredie a podporuje udržateľnosť. A na toto je dobré myslieť aj pri zubných kefkách.

Skvelými prírodnými alternatívami medzi kefkami je vetvička Siwak s antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi účinkami. Navyše ide o 100% rozložiteľnú kefku. Bieliaci účinok môžete dosiahnuť používaním bambusovej kefky s uhlíkovými vláknami, ktoré sú jemné a zároveň husté pre dokonalé čistenie zubov.

Ak hľadáte originálny a ekologický darček, bambusky s gravírovaním sú dokonalá voľba. Zdravé čistenie zubov môžete svojim blízkym sprostredkovať v podobe motivačných kefiek s inšpiratívnymi myšlienkami, alebo tými z edície EarthBrush™ s vyobrazením slovenských regiónov. 

Tieto alternatívy poskytujú presvedčivú možnosť pre tých, ktorí hľadajú prirodzený a holistický prístup k udržaniu žiarivého a zdravého úsmevu.

Zdroje:

Triclosan Exposure, Transformation, and Human Health Effects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126357/

Exposure to Parabens Through The Use of Personal Care Products Among Iranian Men. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33694099/

Effect of Neem containing Toothpaste on Plaque and Gingivitis–A Randomized Double Blind Clinical Trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26718296/

Evaluating The Effect of Some Medicinal Plants (Mentha piperita, Ocimum basilicum, Rosmarinus officinalis, Salvia officinalis) on Whitening of the Permanent Teeth. https://www.researchgate.net/publication/338846108_Evaluating_The_Effect_of_Some_Medicinal_Plants_Mentha_piperita_Ocimum_basilicum_Rosmarinus_officinalis_Salvia_officinalis_on_Whitening_of_the_Permanent_Teeth

Shop roku Mobake