Preskočiť na obsah

Ako vzniká machový obraz a aké sú jeho výhody v interiérovom dizajne?


Pri vstupe do miestnosti plnej zelene a rastlín sa v nás väčšinou prebúdzajú príjemné pocity: harmónia, pokoj, radosť. Živé rastliny si získavajú pozornosť naraz viacerých zmyslov: zrak upúta sviežosť zelene a farieb kvetov, čuch zacíti vôňu a niekedy sa ich zatúžime aj dotknúť. Prírodné prvky na nás jednoducho vplývajú blahodarne, nemožno sa teda čudovať, že ľudia odjakživa dbajú na ich prítomnosť aj v interiéri – či už tam, kde žijú, alebo pracujú. V uplynulých rokoch sú čoraz populárnejšie machové obrazy. Poznáte ich tiež?


Nedá sa poprieť, že o rastliny a zeleň sa musíme intenzívne starať, a nie každému z nás sa to darí. Obrazy z machu sú preto skvelou možnosťou, ako si zabezpečiť v byte či kancelárii zeleň bez väčších starostí.

Čo sú to machové obrazy?

Tieto unikátne dekoračné prvky do interiéru vznikajú spojením konštrukcie z prírodného materiálu, zväčša dreva, a stabilizovaného machu či lišajníka. Machový obraz môže obsahovať aj ďalšie prírodné prvky, ako sú konáre, drobné skaly alebo listy. Umelecky naranžovaný mach a lišajník tvorí v spojení s rámom z masívu dielo dokonale dotvárajúce váš nteriér. Pohľad na obrazy z machu poteší nielen vaše oko, ale i dušu návštevníka. Je to pritom ešte stále pomerne málo rozšírený a tým pádom aj veľmi originálny interiérový prvok.

Na výrobu machového obrazu vám stačí, tepelná pištol, stabilizovaný lišajník a prírodné prvky, ako sú napríklad konáre.


Podobným typom dekorácií so stabilizovanou zeleňou sú aj machové hodiny s precízne vyrezávanými číslicami na ciferníkau z dreva či veľmi obľúbený strom života.

Prečo sa obrazy z machu hodia do interiéru?

V interiéri majú takéto stálozelené machové prvky množstvo výhod.

  • Prvým dôvodom je samozrejme ich pôsobenie na nás. Machové obrazy sú súčasťou konceptu, ktorý sa nazýva biofilný dizajn. Ten možno popísať jednoducho ako snahu udržiavať zdravé a udržateľné prostredie v exteriéri a interiéri budov, teda zakomponovať do nich živú zeleň a prvky prírody. Pozitívny vplyv biofilného dizajnu na ľudské zdravie, psychiku a výkonnosť je vedecky potvrdený: napríklad v pracovných priestoroch zaznamenali vďaka zeleni benefity ako je zvýšenie produktivity, zmiernenie stresu, zlepšenie kreativity, pohody a spokojnosti na pracovisku. Obrazy z machu vám skrátka poskytujú každý deň to, za čím často nemáte čas chodiť do prírody.
  • Druhým dôvodom je ich vzhľad. Chcete do svojho príbytku niečo naozaj výnimočné?Machový obraz má hĺbku, striedajú sa na ňom tiene, v každom svetle má inú atmosféru. Je skrátka skrz-naskrz prírodný, každý jeden je unikátny, nemá na svete páru. Originálne umelecké dielo vytvorené prírodou (s pomocou ľudských rúk, samozrejme).
  • Preferované sú aj pre svoju nenáročnosť. Machové obrazy a machové hodiny nemusíte nijako špeciálne udržiavať. Hoci sú živé, sú stabilizované – čo presne tento pojem znamená si vysvetlíme nižšie, dôležité je však to, že ich nemusíte zalievať, nemusia (a ani by nemali) byť na slnku, nie je navyše nutné ich čistiť. Maximálne z nich môžete jemne zotrieť prach navlhčenou utierkou alebo fénom.
  • Sú nenáročné na priestor. Jednoducho ich zavesíte na holú stenu tam, kde vám budú najviac robiť radosť.
  • Sú odolné voči prachu a toxínom, pretože mach a lišajník stále prijímajú a naopak vydávajú vlhkosť. Navyše sú ideálne pre alergikov – neobsahujú žiadne alergény ani chemické látky.

Stabilizácia je pre machový obraz nevyhnutná

Poďme teraz k tomu, ako machové obrazy vznikajú a ako je možné, že sú prakticky večné. Kľúčom k ich odolnosti je práve proces stabilizácie, aby mach na obrazy vydržal vo svojej kráse a farebnosti natrvalo.

Stabilizácia je proces, ktorým nahradíme rastlinnú miazgu špeciálnym roztokom zo soli a glycerínu, pre ktorý platia európske normy zdravotnej nezávadnosti. Už letmý pohľad na zloženie roztoku napovedá, že je úplne bezpečný. Rastlinky akoby “mumifikuje” a zachováva ich čerstvé.

Rastliny, ktoré chce pestovateľ stabilizovať, by mali byť vo svojej najlepšej rastovej fáze, presne v tej podobe, v ktorej ich chce zachovať. Nazbierané čerstvé rastliny, v tomto prípade mach a lišajníky, je potrebné ponoriť do glycerínového roztoku a ponechať ho v ňom asi týždeň. Miazga sa odparí a takto stabilizovaný mach a lišajník vydržia desiatky rokov.

Vyrobený machový obraz si môžete umiestniť napríklad do spálne, obývačky, alebo do akejkoľvek miestnosti vo vašej domácnosti, či práci.

Kam sa hodí machový obraz?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: kamkoľvek. Ak milujete zeleň, machové obrazy sa hodia do akejkoľvek domácnosti, nech už ste si vybrali akýkoľvek štýl interiéru. A čo sa týka miestností v domácnosti, platí to isté.

Možno ste sa už stretli s machovými stenami v kúpeľni, v kombinácii s bambusovým nábytkom je to príroda ako na dlani. Dať si horúci kúpeľ ako vo wellness s výhľadom na zeleň je jednoducho omamné. Dokonale vyniknú aj v obývačke a verte tomu, že vaša návšteva z nich bude unesená. V spálni vám zasa pohľad na machový obraz pred spaním navodí špeciálny pocit harmónie a spätosti s prírodou.

Použité zdroje:

Biophilic design in architecture and its contributions to health, well-being, and sustainability: A critical review. Odkaz TU.
Are biophilic-designed site office buildings linked to health benefits and high performing occupants? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25431874/
Effects of biophilic interventions in office on stress reaction and cognitive function: A randomized crossover study in virtual reality. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31418925/

Shop roku Mobake