Preskočiť na obsah

Ako sa starať o machové obrazy? Potrebujete dodržať tieto veci.

Keď si doma doprajete chvíľku oddychu pri šálke kávy, machový obraz pritiahne váš zrak a už ho nepustí. Machové obrazy sú symfóniou pokoja, spomalenia a duševnej pohody. Dnes vďaka nim môžete mať doma nielen originálne umelecké dielo, ale i kúsok prírody. To je dôvod, prečo sú ideálnym doplnkom do každej domácnosti a kancelárie. Ako sa o machové obrazy starať? Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť.

Obrazy z machu sú súčasťou moderného trendu, ktorý sa nazýva biofilný dizajn. Tento koncept je založený na spojení architektonických priestorov určených na prácu a život, s prírodou a jej prvkami. Cieľom je vytvoriť udržateľnejšie a produktívnejšie prostredie v budovách a ich okolí. Čoraz väčšou samozrejmosťou sa stávajú zelené strechy s trávnatými úsekmi a stromami, kvetmi či záhonmi. Interiéry kancelárií môžu byť v biofilnom dizajne plné kvetov, využívajú prirodzené svetlo, vodu (napríklad v podobe akvárií), prírodné materiály ako je drevo či kameň.

Viaceré výskumy potvrdili pozitívny vplyv biofilného dizajnu na ľudskú rovnováhu: prostredie plné rastlín a iných prírodných prvkov nás upokojuje, zmierňuje stres, podporuje našu sústredenosť, výkonnosť a fantáziu. Takýto efekt vám pomôžu dosiahnuť aj machové obrazy.

Dajte svojmu interiéru zeleň

Ako vzniká machový obraz? Obsahuje len čisto prírodné prvky spracované šikovnými rukami tvorcov – drevený rám, mach na obrazy, konáriky, kamienky, listy. Zaujímavé sú aj zložito vyrezávané dekorácie z dreva, ako je napríklad strom života s machom alebo machové hodiny. Všetky organické prvky, teda živú zeleň a listy, musíme najprv stabilizovať, čím dosiahneme ich trvácnosť. Prakticky to teda znamená, že zeleň nezoschne, nezvädne a ostane vo svojej prirodzenej farbe natrvalo

Pri stabilizácii ponárame rastlinky asi na týždeň do špeciálneho roztoku soli a glycerínu, ktorý postupne nahradí miazgu v tkanivách rastliny. Vonkajší vzhľad si pritom rastlina zachováva, vrátane farby. Pri výrobe machových obrazov používame machy a lišajníky v najlepšej fáze rastu, aby bol výsledok čo najkrajší. Stabilizované rastliny sú na nerozoznanie od živých, no vydržia v tomto stave po celé roky. A to je kľúčom k ich odolnosti a minimálnej potrebe starostlivosti.

Machové obrazy sú veľmi nenáročné

Jeden z najlepších dôvodov, prečo si zaobstarať machový obraz do svojho príbytku, je práve to, že nevyžaduje takmer žiadnu ďalšiu akciu od majiteľa. Starostlivosť oň je jednoduchá, machové obrazy sú prakticky bezúdržbové. V prípade, že si zaobstaráte kvalitne vyrobený machový obraz, vydrží vám aj desiatky rokov. 

Veľmi ojedinele ich môžete jemne prejsť prachovkou, aby ste šetrne odstránili usadený prach. Je to však skôr otázka vášho detailizmu, pretože jednou z ďalších skvelých vlastností machových obrazov je aj ich schopnosť odpudzovať prach a toxíny vďaka nepretržitému prijímaniu a vydávaniu vlhkosti zo vzduchu. Ak sa však nejaký prach časom predsa usadí, môžete ho dať dole aj s pomocou fénu nastaveného na studený vzduch. Použiť môžete aj jemne navlhčenú utierku.

Nepotrebujú vodu, ani slnko

Keďže obrazy obsahujú stabilizovaný lišajník a mach, môžete zabudnúť na polievanie ako pri kvetoch. Naopak, voda by ich mohla zničiť, nie je vhodné ich kropiť ani nijakým iným spôsobom dodávať vlhkosť.

Rovnako machové obrazy nepotrebujú ani slnečné lúče na to, aby prežili. V skutočnosti spravíte najlepšie, ak ich umiestnite na tie steny, kam nikdy nedopadá slnečné žiarenie. Majú teda rady skôr stabilnejšie, suché prostredie v rozmedzí teplôt od 5 do 30° C. Pri takýchto podmienkach vám toto umelecké dielo tvorené prírodou a kreatívnymi ľuďmi vydrží celé dlhé roky.

Zhrnutie na záver

Stabilizovaný mach je 100% prírodný materiál, ktorý je upravený špeciálnym stabilizačným procesom (konzervácia). Pri procese stabilizácie sa zachovajú prirodzené vlastnosti – mäkkosť, prirodzený vzhľad.

Výhody stabilizovaného machu

  • 100% prírodný produkt,
  • bezúdržbový – vďaka stabilizácii nevyžaduje závlahu, svetlo ani inú starostlivosť,
  • hypoalergénny – neobsahuje žiadne alergény ani chémiu.

Starostlivosť:

  • NEPOLIEVAŤ!
  • neumiestňovať v blízkosti výhrevných telies – radiátor, krb, atď.,
  • neumiestňovať na priamom slnečnom svetle,
  • prach či iné nečistoty odstránime studeným fénom,
  • ideálna vzdušná vlhkosť je medzi 35 – 60%, pokles pod 35% môže spôsobiť stvrdnutie, kedy je mach náchylnejší na manuálne poškodenie. Ak sa vzdušná vlhkosť obnoví, mach bude znova mäkký. Nad 60% vlhkosti môžu vznikať plesne.
  • Ak chete u machov zachovať ich vzhľad čo najdlhšie, tak ich umiestnite v miestnostiach o teplote 10 – 25°C.

Použité zdroje:

Are biophilic-designed site office buildings linked to health benefits and high performing occupants? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25431874/

Effects of biophilic interventions in office on stress reaction and cognitive function: A randomized crossover study in virtual reality. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31418925/

Shop roku Mobake