Preskočiť na obsah

Ako na domáce klíčkovanie? Všetko, čo potrebujete vedieť

Také zdravé a zároveň také chutné. Klíčenie semienok doma je pohodlný spôsob, ako si spestriť stravovanie a zároveň je to príjemná aktivita, ktorú môžete ukázať deťom. Hoci ide o jednoduchý proces, má svoje pravidlá, ktoré by ste mali poznať. Prezradíme vám, ako začať, na čo si dať pozor a čo všetko si doma môžete nechať naklíčiť.

Klíčky alebo mikrozelenina sa stávajú čoraz častejšou súčasťou ponuky aj v potravinách. Ale tak ako to platí takmer pri všetkom, domáce sú domáce. Vybrať si kvalitné semienka, pozorovať celý proces klíčenia na vlastné oči a potom si vychutnať plody svojej trpezlivosti a poznatkov je lepšie, než si kúpiť hotové klíčky, ktoré k nám cestovali celé dni balené v plastoch.

Klíčkovanie a mikrozelenina – poznáte rozdiel?

Mnoho ľudí si mýli klíčky na jedenie a mikrozeleninu. Pri oboch pozorujeme proces premeny semienok na rastlinku v prostredí s vysokou vlhkosťou. Ale kým pri klíčkovaní ide o prvé vývojové štádium vývoja rastlinky, mikrozelenina je už mladučká verzia rastliny. 

Podstatný rozdiel pri pestovaní je ten, že pri klíčkovaní nepotrebujete substrát. Mikrozelenina rastie v zemine a konzumuje sa len nadzemná časť mladej rastliny. Klíčky si vypestujete aj v miske s trochou vody. Konzumujú sa väčšinou surové a celé, semienka aj chutné výhonky rastlinky. Ideálne sú napríklad na chlebík s maslom alebo do šalátov.

Mikrozelenina a klíčkovanie
Mnoho ľudí si mýli klíčky na jedenie a mikrozeleninu. Kým pri klíčkovaní ide o prvé vývojové štádium vývoja rastlinky, mikrozelenina je už mladučká verzia rastliny. 

Čo môžete klíčkovať?

Klíčkovať môžete množstvo semien, vhodné sú:

  • semienka strukovín: šošovica, sójové bôby, fazuľa mungo, čierna fazuľa, zelený hrášok,
  • zrná: hnedá ryža, pohánka, amarant, quinoa a ovsené klíčky,
  • zeleninové alebo listové klíčky: reďkovka, brokolica, repa, horčica, ďatelina, žerucha,
  • orechy a semienka: klíčky mandlí, tekvicových semienok, sezamových semienok alebo slnečnicových semienok.

Zdravotné benefity klíčkovania

Klíčením vďaka vode a teplu získava rastlinka v krátkom čase obrovskú nálož prospešných živín a rastlinných zlúčenín. Naklíčené semienka sú bohatšie na vitamíny a minerály, než semienka bez klíčkov. Obsahujú tiež vyššie množstvo bielkovín, antioxidantov, či aminokyselín.

Vedci dokonca zistili, že aj druhotné potraviny vyrábané z naklíčených semienok obsahujú omnoho viac živín než tie zo semien bez klíčkov. Napríklad tofu a sójové mlieko vyrobené z naklíčených bôbov obsahuje o 7 – 13 % viac bielkovín, o 12 – 24 % menej tuku a o 56 – 81 % menej antinutrientov, než tofu a sójové mlieko vyrobené z nenaklíčených sójových bôbov. Pre vysvetlenie: antinutrienty sú prirodzené zložky rastlín, ktoré znižujú ich výživovú hodnotu. Klíčením teda získate výrazne nutrične hodnotnejšiu verziu tej istej rastliny.

Klíčky sú navyše výborné pre tých, ktorí držia diéty. Majú totiž nízky obsah kalórií.

Klíčkovanie doma. Ako na to?
Aj takéto dobroty si z vypestovaných klíčkov doma robíme my.

Ako klíčkovať?

Spôsobov, ako klíčiť jačmeň, vypestovať si klíčky mungo alebo naklíčiť semienka obľúbenej reďkovky, je mnoho. Na klíčkovanie budete potrebovať len nádobu a semienka na klíčenie. Nádobou môže byť aj obyčajná miska s trochou navlhčenej vaty. Praktickejšie je však zaobstarať si na to špeciálnu nádobu určenú na klíčkovanie, alebo takzvanú klíčiacu misku. V nej budete môcť udržiavať tú správnu vlhkosť a tiež ich pohodlne zozbierať pred konzumáciou.

Takýto je postup:

  • Ak klíčite strukoviny, na začiatku ich preberte a odstráňte poškodené semienka. Áno, je to trošku popoluškovská práca. Potom semienka dobre prepláchnite prúdom vody v sitku.
  • Podľa návodu výrobcu konkrétnych semienok ich možno bude potrebné namočiť – týka sa to napríklad jačmeňa, fazule mungo a reďkovky. Mali by byť namočené 8 – 12 hodín. Taká žerucha alebo rukola sa namáčať nemusia.
  • Umiestnite nádobu na svetlé miesto, ale pozor, nie na priame slnko. Vhodná izbová teplota je 18 až 20 °C.
  • Preplachujte ich 2 až 4 krát denne, aby získali dostatok vlahy a pritom jej nemali priveľa. Kľúčové je nenechať ich vyschnúť, ale ani nenechať ich v priveľkom množstve vody.
  • Semienka klíčia rôzne dlho, ale obyčajne to trvá 4 až 6 dní, kým ich môžete pozbierať a vychutnávať si ich na tanieri.

Toto pri klíčkovaní nerobte

Hoci možnosti klíčenia sú široké, nie všetko sa dá klíčiť. Na klíčenie nie sú vhodné tie typy semien, ktoré nasávajú vodu a vytvárajú gélovitú hmotu. Typickým príkladom sú chia semienka, alebo ľan. Iné semienka sú vyslovene nevhodné kvôli zlej stráviteľnosti, napríklad veľká fazuľa. Používajte iba semienka určené na klíčkovanie, neexperimentujte. Niektoré rastliny totiž majú semienka s obsahom toxínov. A rozhodne neskúšajte klíčkovať semená určené na sadenie! Môžu obsahovať pesticídy.

Dajte si tiež pozor na čistotu klíčiacej misky – je potrebné ju dobre umyť. Odporúčame vodu pred zalievaním semienok prefiltrovať a zbaviť ju tak potenciálnych patogénov. Semienka počas klíčkovania neprelievajte, mohli by začať plesnivieť.

Ako si vybrať tie správne klíčky?

Ak postupujete pri klíčkovaní správne, budú výbornou súčasťou jedál aj pre vaše detičky, samozrejme v adekvátnom veku, keď už bežne jedávajú zeleninu. Práve preto je obzvlášť dôležitý výber kvalitných semienok. Semená na klíčky nájdete aj v našej ponuke v kategórii Záhrada. Vyskúšajte lahodnú zmes overeného výrobcu Moravoseed, s obsahom mungo, lucerny, červenej kapusty a reďkovky.

Garantujeme vám, že keď raz zaradíte klíčky do svojej stravy, už nikdy nebudete chcieť byť bez nich. Sú skvelou možnosťou, ako si aj v byte dopriať vlastnú vypestovanú rastlinnú stravu plnú vitamínov a minerálov.

Použité zdroje

Raw Sprouts: Benefits and Potential Risks. https://www.healthline.com/nutrition/raw-sprouts

Total polyphenols and bioactivity of seeds and sprouts in several legumes. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23448441/

A review of phytochemistry, metabolite changes, and medicinal uses of the common food mung bean and its sprouts (Vigna radiata). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24438453/

Enhancement of attributes of cereals by germination and fermentation: a review. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24915317/

Impact of germination on flour, protein and starch characteristics of lentil (Lens culinari) and horsegram (Macrotyloma uniflorum L.) lines. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S002364381530092X

Glycine max (L.) Merr., Vigna radiata L. and Medicago sativa L. sprouts: A natural source of bioactive compounds. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S096399691200436X

Effect of germination on chemical, functional and nutritional characteristics of wheat, brown rice and triticale: a comparative study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28370158/

Effect of sprouting of soybean on the chemical composition and quality of soymilk and tofu. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24803698/

Shop roku Mobake