Preskočiť na obsah

5 dôvodov, prečo mykorhízne huby patria aj do vašej záhrady

Mykorhízne huby môžu byť vašou tajnou zbraňou pri vypestovaní ešte lepších plodín, a to aj v náročnom pôdnom teréne. Zlepšujú rast, odolnosť a celkovú vitalitu nielen zeleniny či ovocia.

Ešte ste o nich nepočuli? Mykorhízne huby môžu byť vašou tajnou zbraňou pri vypestovaní ešte lepších plodín, a to aj v náročnom pôdnom teréne. Tento fascinujúci svet symbiózy medzi hubami a rastlinami ponúka neuveriteľné výhody, ktoré zlepšujú rast, odolnosť a celkovú vitalitu nielen zeleniny či ovocia.

Mykoríza – čo to je?

Princíp, na ktorom existujú mykorhízne huby, je symbiotický vzťah medzi hubami a koreňmi rastlín. Tento vzťah nazvaný mykoríza je prospešný pre obidve strany: huby poskytujú rastlinám prístup k vode a minerálnym živinám, zatiaľ čo rastliny poskytujú hubám organické látky z fotosyntézy.

Mykorhízne huby teda kolonizujú koreňovú sústavu rastliny a tým prakticky niekoľkonásobne zväčšia jej objem. Tak zlepšujú prístup rastliny k vode a živinám, ku ktorým by sa inak nedostala. Ako záhradkári môžeme tento princíp využiť a cielene tieto huby aplikovať ku koreňom rastlín.

Mykorhízne huby nie sú hnojivo

Kým hnojivom dodávame rastlinám priamo konkrétne vitamíny a minerály, mykorhízne huby sú živé organizmy napomáhajúce rastlinám získavať živiny. Okrem toho majú dlhodobý účinok, pretože keď raz aplikujeme vhodné huby ku koreňom rastlín, ostávajú s nimi navždy. Hnojivá však treba dopĺňať opakovane.

A tých výhod je u mykorhíznych húb ešte omnoho viac. Poďme sa pozrieť na 5 najdôležitejších, ktoré vás presvedčia, že patria aj do vašej záhrady.

Výhody mykorhíznych húb pre rastliny v záhrade

  • Zlepšenie výživy rastlín. Mykorhízne huby zlepšujú vstrebávanie živín rastlinami, čo vedie k ich lepšiemu rastu a vývoju, ako potvrdzuje napríklad táto štúdia s testovanými paradajkami. Huby môžu pomôcť zlepšiť zdravie a úrodnosť rastlín v záhrade.
  • Zlepšenie odolnosti voči stresu. Mykorhízne huby môžu pomôcť rastlinám zvládať rôzne druhy stresových podmienok, ako sú suchá pôda, pôda s nízkou úrovňou živín alebo teplotné extrémy. Týmto spôsobom môžu chrániť rastliny a zlepšiť ich prežívanie vo zložitých podmienkach.
  • Podpora biologickej diverzity. Mykorhízne huby prispievajú k zvýšeniu biodiverzity v pôde tým, že tvoria symbiotické vzťahy s rôznymi druhmi rastlín. Týmto spôsobom môžu podporiť ekosystém a zdravie záhrady.
  • Zlepšenie štruktúry pôdy. Mykorhízne huby môžu pomôcť zlepšiť kvalitu pôdy tým, že tvoria stabilné pôdne agregáty a zvyšujú jej vzdušnosť a vodnú retenciu. To môže zlepšiť  a podporiť rast rastlín.
  • Ekologická udržateľnosť. Používanie mykorhíznych húb je ekologicky udržateľný spôsob zlepšenia výnosov v záhrade, pretože môže znížiť potrebu chemických hnojív a pesticídov. Týmto spôsobom môže prispieť k zachovaniu zdravia pôdy a životného prostredia.

Tieto benefity vám teda prinesú zdravšie rastliny s väčším množstvom kvetov, plodov s lepšou chuťou, ktoré sú odolnejšie napríklad pri presádzaní a voči najrôznejším škodcom.

Pre ktoré rastliny sú mykorhízne huby vhodné a pre ktoré nie?

Mykorhízne huby vyhovujú väčšine rastlín, existujú ale rôzne druhy a preto si treba vopred zistiť, ktoré typy húb sú vhodné pre ktoré rastliny. Kúpou namiešaných balíčkov húb, ktoré nájdete aj v našej ponuke, však nemáte čo pokaziť.

Mykorhízne huby sú vhodné pre väčšinu lesných drevín, trávy a byliny, pre ovocie a zeleninu, ako aj okrasné rastlinky. Vyslovene nevhodné nie sú pre žiadnu rastlinu – maximálne sa na jej korene nenapoja a tým ostanú nevyužité.

Ako to funguje? Aplikácia mykorhíznych húb ku koreňom

Mykorhízne huby z našej ponuky balíčkov stačí zapracovať do substrátu výsadbovej jamky tak, aby ste si boli istí, že budú v kontakte s koreňmi. Takto pripravené zmesi sú koncentrované, s dostatočným obsahom húb v dávke. Pri správnej voľbe typu húb si môžete byť istí, že po aplikácii začnú kolonizovať koreňovú sústavu rastlín.

Na jednu rastlinku stačí jedna odmerka, čo je asi 15 gramov mykorhíznych húb. Pri už zasadených rastlinách postupujte tak, že okolo vyhĺbite 3 až 4 jamky a aplikujete 30 až 45 gramov prípravku.

V našom e-shope nájdete mykorhízne huby pre ovocné stromy, okrasné stromy a kry či izbové a záhradné kvetiny. Vyskúšajte tiež mykorhízne huby Symbivit pre rajčiny, papriky a ďalšiu plodovú zeleninu, vhodné aj pre ovocné kríčky.

Vždy si pri výbere mykorhíznych húb prečítajte, pre aké rastliny sú vhodné. Azda najväčšou výhodou mykohíznych húb je, že nehrozí, aby ste nimi rastline ublížili. Ak mykorhízne huby nie sú vhodné pre daný typ rastliny, jednoducho ju nekolonizujú a voľne odumierajú v pôde.

Použité zdroje:

Mykoríza. https://sk.wikipedia.org/wiki/Mykor%C3%ADza

A Review: Beneficial Effects of the Mycorrhizal Fungi for Plant Growth. https://www.researchgate.net/publication/235617686_A_Review_Beneficial_Effects_of_the_Mycorrhizal_Fungi_for_Plant_Growth

Arbuscular Mycorrhizal Fungi and Fertilization Influence Yield, Growth and Root Colonization of Different Tomato Genotype. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35807693/

Mycorrhiza: a natural resource assists plant growth under varied soil conditions. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7165205/

Shop roku Mobake