Preskočiť na obsah

10 dôvodov, prečo by ste si mali domov zadovážiť machový obraz

Machové obrazy sú jedným zo spôsobov, ako si doma udržiavať trocha prírody bez väčšej starostlivosti. Toto sú dôvody, prečo by machové obrazy nemali chýbať ani u vás.

Zariaďujete si nové bývanie, alebo váš byt potrebuje zmenu? V uplynulých rokoch sa do popredia čoraz viac dostáva biofilný dizajn. Je to, jednoducho povedané, zakomponovanie prírodných prvkov a zelene do architektúry a bývania. Nemusíte však byť žiadnym interiérovým architektom, zaradiť zeleň do domácnosti je veľmi ľahké. A dokonca vás nemusí trápiť ani to, že nie ste schopní udržať rastlinky nažive. Machové obrazy sú jedným zo spôsobov, ako si doma udržiavať trocha prírody bez väčšej starostlivosti. Toto sú dôvody, prečo by machové obrazy nemali chýbať ani u vás.

Ktoré prírodné prvky v interiéri pozitívne vplývajú na vaše zdravie?

Čoraz väčšie prepojenie architektúry a dizajnu s prírodou pomáha vytvárať nielen príjemnejší priestor pre život, ale aj udržateľnejšie a ekologické pracovné priestory. Je vedecky dokázané, že biofilný dizajn pozitívne vplýva na psychiku človeka a má potenciál zvyšovať produktivitu práce a redukovať stres. Pohľad na živé stromy, zeleň či kvety nás jednoducho povznáša. 

Zakomponovať si biofilný dizajn do života môžeme nielen pridaním kvetov, ale aj používaním prírodných materiálov ako je drevo, kameň či inštaláciou vodných prvkov, napríklad akvária s vodnými živočíchmi či mini fontánky. Ďalšími originálnymi doplnkami sú rastlinné terárium či dizajnová karafa na vodu s vyobrazením prírodnej runy, v ktorej pláve krásne bublinkujúca filtračná tyčinka z binchotanu. A obrazy z machu sú ďalšou skvelou možnosťou, ako si jednoducho a originálne priniesť domov trocha prírody.

Machový obraz oživí celý interiér

Obrazy vytvorené z drevenej konštrukcie a stabilizovaného lišajníka, machu a ďalších prvkov zaplnia vaše holé steny zeleňou a urobia z príbytku útulné miesto. Navyše sú neprehliadnuteľné a nielen vám, ale i vašim návštevám prinesú pocity harmónie a pokoja.

Machové obrazy sú univerzálne a hodia sa do akejkoľvek domácnosti

Je úplne jedno, aký štýl interiéru preferujete. Biofilný dizajn sa dá kombinovať s akýmkoľvek iným štýlom, prírodné prvky a zeleň sa hodia k modernému vybaveniu tak, ako do príbytku s retro nábytkom. Nemusíte riešiť, či machový obraz zapadne do vášho štýlu, pretože rovnako ako kvety, pristane každému interiéru.

Vydržia vám donekonečna

Ich trvácnosť spočíva v spôsobe, ako sa vyrábajú machové obrazy. Zelené prírodné prvky ako je mach či lišajník je potrebné stabilizovať. Počas stabilizácie ponárame rastliny do glycerínového roztoku, ktorý je úplne netoxický a bezpečný. O niekoľko dní kompletne nahradí miazgu v rastlinách. Vďaka tomu si zachovajú prirodzenú farbu a vydržia celé roky.

Kvalitný machový obraz je interiérový prvok na desaťročie a viac, táto investícia sa teda rozhodne oplatí.

Machové obrazy sú odolné voči toxínom

Zeleň v obrazoch odpudzuje prach a toxíny, pretože neustále vydáva a pohlcuje vlhkosť. Sú teda bezpečné a pomáhajú udržiavať vhodnú klímu v byte.

Sú skvelou voľbou pre alergikov

Obrazy z machu neobsahujú žiadne chemikálie či alergény. Oproti mnohým iným bytovým doplnkom alebo klasickým obrazom zachytávajú minimum prachu, ktorý sa dá ľahko odstrániť. Takéto prírodné prvky sú pre ľudí s alergiami najlepšou možnosťou, ako si zariadiť interiér.

Obrazy z machu nezaberajú priestor

Kvetiny sú krásnou súčasťou domácnosti, ale povedzme si to otvorene, vyžadujú si nejaké to miesto. Ak máte malý byt, v ktorom bojujete o každý centimeter, machové obrazy sú pre vás ideálne. S nimi vstúpi do vašej domácnosti príroda a pritom na ne nebudete musieť hľadať žiadne police či kúty – vystačia si s voľnou stenou.

Nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu

Machové obrazy netreba polievať, nepotrebujú slnko a ani by nemali byť umiestnené priamo na dosah slnečných lúčov. Ak vám prekáža, že je mach mierne zaprášený, jednoducho ho stačí jemne prejsť prachovkou. A to je všetko, machové obrazy sú teda prakticky bezúdržbové.

Machový obraz si môžete dať do akejkoľvek miestnosti v byte

Obývačka, kde ohúria vašich hostí, kuchyňa, kde vám spríjemnia čas pri sporáku, ale aj kúpeľňa, kde vám pomôžu vytvoriť atmosféru ako v spa. Okrem veľkých machových obrazov si môžete do svojho interiéru zakomponovať aj menšie prvky, ako napríklad detailne prepracované machové hodiny s originálnym vyrezávaným ciferníkom, alebo ďalší krásny prvok, strom života s machom

Získate unikátne umelecké dielo – jediné na svete

Machové obrazy sú originálne. Prírodné prvky totiž nikdy nemôžu byť replikát, kópia alebo sériová výroba. Každý konár, trs lišajníka či stabilizovaný lístoček je iný, každý má svojho ducha a spolu tvoria celok, ktorý má hĺbku. Machový obraz pôsobí v každom dennom svetle ináč. Ak teda hľadáte skutočné umelecké dielo, na ktoré sa budete radi dívať aj celé hodiny, obrazy z machu vám budú vyhovovať. Tieto diela totiž okrem šikovných rúk ľudí vytvára samotná príroda.

Zhrnutie na záver

Stabilizovaný mach je 100% prírodný materiál, ktorý je upravený špeciálnym stabilizačným procesom (konzervácia). Pri procese stabilizácie sa zachovajú prirodzené vlastnosti – mäkkosť, prirodzený vzhľad.

Výhody stabilizovaného machu

  • 100% prírodný produkt,
  • bezúdržbový – vďaka stabilizácii nevyžaduje závlahu, svetlo ani inú starostlivosť,
  • hypoalergénny – neobsahuje žiadne alergény ani chémiu.

Starostlivosť:

  • NEPOLIEVAŤ!
  • neumiestňovať v blízkosti výhrevných telies – radiátor, krb, atď.,
  • neumiestňovať na priamom slnečnom svetle,
  • prach či iné nečistoty odstránime studeným fénom,
  • ideálna vzdušná vlhkosť je medzi 35 – 60%, pokles pod 35% môže spôsobiť stvrdnutie, kedy je mach náchylnejší na manuálne poškodenie. Ak sa vzdušná vlhkosť obnoví, mach bude znova mäkký. Nad 60% vlhkosti môžu vznikať plesne.
  • Ak chete u machov zachovať ich vzhľad čo najdlhšie, tak ich umiestnite v miestnostiach o teplote 10 – 25°C.

Použité zdroje:

Health benefits of evidence-based biophilic-designed environments: A review. https://jppe.ppe.or.kr/journal/view.php?doi=10.11628/ksppe.2021.24.1.1

Effects of biophilic interventions in office on stress reaction and cognitive function: A randomized crossover study in virtual reality.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31418925/
Shop roku Mobake